

Доња Градина - мјесто туге, бола и стравичних злочина гдје се тишина најгласније чује (ФОТО/ВИДЕО)

Доња Градина симбол је страдања српског народа и доказ да затирање једног народа није могуће, поручио је предсједник Српске Милорад Додик.
Предсједник Србије Александар Вучић рекао је да се нигдје толико људски род није приближио паклу као што се то десило у Јасеновцу.
Поводом Дана сјећања на жртве геноцида у НДХ, у Републици Српској данас је Дан жалости.
Врбе као да ме разумију. И оне се сјећају и са мном плачу, ријечи су Добриле Кукољ, живог свједока јасеновачког терора. Сваки педаљ Доње Градине, казује Добрила, засебна је гробница која кроз тишину вришти о патњама мучки убијених.
- Дјевојке су у олтару силовали. Малој дјеци мозак разбијали о цјепанице. Кога год су могли, боли су ножем. Најтеже ми је било када чујем јаук цијелу ноћ - прича Добрила.
Дану сјећања на жртве геноцида у Доњој Градини присуствовало око 15.000 грађана
----
Пелег прочитала писмо предсједника Израела: Имам дужност сјећања на жртве Холокауста
Амбасадорка Израела у БиХ Галит Пелег прочитала је данас писмо предсједника Израела Исака Херцога поводом обиљежавања Дана сећања на жртве злочина геноцида НДХ у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини, у којем се истиче да као предсједник Израела има дужност да подсјећа на све који су убијени током Холокауста и Другог свјетског рата.
-----
Грајф: Супротставити се опасностима из прошлости које и даље пријете
Експерт за истраживање Холокауста Гидеон Грајф изјавио је на стратишту у Доњој Градини да такав опасни режим као што је била Независна Држава Хрватска није смио да постоји, као и да и данас настављају да пријете опасности из прошлости, чему се треба супротставити.
- Идеологије које су једном уништиле свијет и човјечанство, поново се уздижу. Неофашизам, неонацизам, неоусташизам, нови облици зла, настављају да угрожавају нашу слободу, људска права и само достојанство човјечанства. То је опасност која нам пријети из мрачне прошлости и са њом се морамо борити сваком ријечју и сваким дјелом - рекао је Грајф.
-----
Додик: Доња Градина - симбол страдања и доказ да затирање једног народа није могуће
Доња Градини је симбол страдања, које свједочи о систематском убијању и томе да постоје монструми који су хтјели да затру цијели један народ, али да је данашње окупљање доказ да то није могуће, рекао је Милорад Додик предсједник Републике Српске.
-----
Вучић: Никада нам неће опростити јаме које свједоче о њиховим злочинима
Никада нам неће опростити јаме које свједоче о њиховим злочинима, рекао је предсједник Србије Александар Вучић у Доњој Градини гдје је присуствовао обиљежавању Дану сјећања на жртве геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ.
Вишковић: Јасеновац - завјет да истина живи
Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић рекао је да је Јасеновац најдубља историјска отворена рана и завјет да истина живи, да памћење не умре, те да је историјска, морална и људска обавеза стално говорити о размјерама геноцида почињеног над Србима, Јеврејима, Ромима и осталима у Независној Држави Хрватској.
-----
Одржана јеврејска и ромска молитва.
Ромски активиста из Србије Драгољуб Ацковић је прије молитве на ромском језику, обраћајући се присутнима, казао да су времена за Србију и Републику Српску врло тешка.
Указао је да је на простору Доње Градине страдало више од 40.000 Рома, а да је на гробљу побројано тачно 16.173 имена и презимена.
- Широм НДХ, најмање још 50.000 припадника овог народа је страдало. Одговор на питање колико је Рома страдало у НДХ потражите у сабирању ових података. Браћо и сестре, молим вас да подржите иницијативу Ромске уније, да се у Европском парламенту и Уједињеним нацијама усвоје резолуција о самоодређењу Рома у Другом светском рату - казао је Ацковић.
Рабин Исак Асиел прочитао је молитву за све нацистичке жртве током Другог свјетског рата, након чега је навео да су Јеврејима прије насељавања у Израелу говорили да иду у Палестину, док им данас говоре да иду из Палестине.
- Јевреје данас оптужују за апартхејд, да су геноцидни, а сличне оптужбе трпе Срби у Републици Српској и Србији - казао је Асиел.
-----
Парастос и помен жртвама усташког злочина – геноцида НДХ
-----
На Гробном пољу "Тополе" положени вијенци
На Гробном пољу "Тополе" у Спомен-подручју Доња Градина положени су вијенци за више од 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја и 127.000 антифашиста који су мучки убијени у јасеновачком систему хрватских концентрационих логора.
-----
Почело обиљежавање
На обиљежавању су предсједник Републике Српске Милорад Додик, предсједник Србије Александар Вучић, српски члан и предсједавајућа Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић, премијер Српске Радован Вишковић, министри у владама Српске и Србије, предсједник Народне скупштине Српске Ненад Стевандић, предсједник Скупштине Србије Ана Брнабић.
Присуствују и бројни дипломатски представници, грађани, ученици и потомци страдалих, те домаће и иностране медијске екипе.
-----
Вучић стигао у Бањалуку; Дочекала га Цвијановић
Српски члан и предсједавајућа Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић дочекала је предсједника Србије Александра Вучића на бањалучком аеродрому Маховљани.
-----
Историјски час
Историјски час држи Драгослав Илић, историчар Центра за истраживање рата и ратних злочина.
-----
Уручене награде ученицима за најбоље ликовне и литерарне радове о страдању у Jасеновцу
-----
Бројни званичници, грађани и ученици пристижу у Доњу Градину
-----
Литургија поводом Дана сјећања
У Цркви светих апостола Петра и Павла у Козарској Дубици служена је литургије којој су присуствовали начелник општине Козарска Дубица Игор Савковић, предсједник Скупшине општине Милош Бањац, грађани и потомци страдалих у логору Јасеновац.
Литургији, коју су служили свештеници бањалучке и дубичке парохије, присуствовали су и кадети Војне академије у Београду.
-----
-----
Обиљежавање Дана сјећања почело је синоћ у Козарској Дубици гдје је одржана меморијална академија под називом "Земља ћути, тишина вришти".
Одата је пошта за 700 хиљада Срба, Јевреја, Рома и антифашиста који су страдали у систему логора Јасеновац.