latinica  ћирилица
27/04/2025 |  10:23 ⇒ 11:25 | Аутор: СРНА

Уручене награде ученицима за најбоље ликовне и литерарне радове о страдању у Jасеновцу

У Спомен-подручју Доња Градина отворена је изложба ученичких ликовних и литерарних радова о теми страдања у концентрационом логору Јасеновац и Доњој Градини.
Доња Градина - уручене награде - Фото: СРНА
Доња Градина - уручене наградеФото: СРНА

Награде ученицима који су аутори најбољих радова уручиле су директор Републичког педагошког завода Слађана Танасић и директор Јавне установе Спомен-подручје Доња Градина Тања Тулековић.

Танасићева је рекла новинарима да су и ове, као и свих претходних година, Јавна установа Спомен-подручје Доња Градина и Републички педагошки завод расписали конкурс ликовних и литерарних радова за ученике основних и средњих школа с циљем сјећања на невино страдале у концентрационом логору Јасеновац.

- Циљ је да се код ученика његује култура сјећања, памћења и да на прави начин уче о својој историји, да сва знања која стичу у школи пренесу кроз неко умјетничко дјело, да им све то служи за наук да чувају слободу, мир, да поштују једни друге, да живе у слози и да више никада ниједно дијете не прође страхоте које су пролазила дјеца у Доњој Градини - навела је Танасићева.

Ученици награђени у категорији литерарних радова прочитали су своје радове, док су у изложбеној сали приказани најбољи ликовни радови.

Конкурс за најбоље ученичке радове о страдању у Јасеновцу спроведен је у свим основним и средњим школама у Републици Српској, с циљем његовања културе сјећања у оквиру образовног програма.