latinica  ћирилица
26/04/2025 |  11:35 ⇒ 11:36 | Аутор: ТАНЈУГ

Врањеш: У БиХ политичка, а не безбjедносна криза, СИПА нема право да дjелује у Српској

У БиХ је присутна политичка криза, али не и безбедносна, изјавио је амбасадор БиХ у Србији Александар Врањеш и додао да је покушај СИПА да приведе предсједника Републике Српске Милорада Додика био не само неуспјешан, већ и да је још једном показао да СИПА по закону нема право да дјелује на територији Републике Српске.
Александар Врањеш (фото: TANJUG/ MSP/ nr) -
Александар Врањеш (фото: TANJUG/ MSP/ nr)

- Када је ријеч о безбједности, ми имамо стабилно стање, а политичка криза ће се рјешавати у наредном периоду - рекао је Врањеш за Тањуг.

Он је додао да не зна тачно шта је био план инспектора СИПА, односно оних који у СИПА доносе одлуке, али да се са стране може видјети да су они покушали као бошњачки инспектори унутар СИПА-е да покажу да су некаква институција која има право да на територији Републике Српске лиши слободе Додика.

- И онда смо видели не само да то нису успјели, него да је између демократски изабраног предсједника и њихових намјера стајало Министарство унутрашњих послова Републике Српске, чија је дужност да штити уставни поредак Републике Српске - истакао је Врањеш.

Он је истакао да се ту показало ко је заправо суверен на територији Републике Српске.

Врањеш је указао да никада БиХ није имала министарство унутрашњих послова.

- То је на нивоима ентитета. СИПА је државна агенција за истраге и заштиту. Они служе као агенција искључиво везана за то наметнуто правосуђе на нивоу БиХ, дакле везана за суд БиХ. Превасходно је на почетку то било замишљено за оне случајеве ратних злочина, тешког криминалитета, тероризма, али у прописима функционисања СИПА је наведено да када делују на територијама ентитета морају да делују уз сагласност два министарства унутрашњих послова, Федерације и Републике Српске - навео је амбасадор.

Врањеш је додао да СИПА, да би извршила акцију, мора да добије одобрење Министарства унутрашњих послова Републике Српске и мора Министарство унутрашњих послова Републике Српске да буде уз њих, да им асистира или чак и да спроводи акције у њихово име.

Он је рекао да би, уколико би сљедећи пут дошли истим поводом, Министарство унутрашњих послова Републике Српске имало право да лиши слободе инспекторе СИПА-е.

Врањеш је истакао да из Републике Српске константно шаљу поруке да је неопходно политичку кризу решавати дијалогом.

- Зато нису имали потребу да дјелују офанзивније - нагласио је амбасадор и додао да је Република Српска дјеловала искључиво дефанзивно.

Говорећи о политичкој кризи у БиХ, Врањеш каже да је Кристијан Шмит, који себе представља као високог представника, наметнуо неке законе према којима би његова воља требало да буде неприкосновена.

- Шмит је директно, без парламентарне процедуре, интервенисао у кривични законик Босне и Херцеговине. На бази те интервенције су поступили и тужилаштво и суд у БиХ, исти они који не постоје у Уставу Босне и Херцеговине, рекли су да то што је он наметнуо и што је објавио на веб сајту је нешто што је релевантно и што је закон и да је оно што он каже владавина права - навео је Врањеш.

Он је истакао да Кристијан Шмит није ни изабран у Савету безбедности и да је много норми прекршено.
Наводећи да је Федерација на основу Шмитових наметања створила некакву праксу, Врањеш је подсетио да је Република Српска одбила да примењује ту праксу.

- Република Српска је деловала дефанзивно да би заштитила властити уставни поредак - истакао је амбасадор.

На питање шта би се десило уколико би ЕУФОР одлучио да асистира СИПА-е при привођењу Додика, Врањеш је рекао да се не би требало држати никаквих хипотетичких ситуација и додао да су из ЕУФОРА рекли да нису видели никакав безбедносни ризик и да не виде потребу да реагују.

- ЕУФОР је званично изашао са тим да не постоји никакав безбедносни ризик на који би они нешто требало да реагују. Они су мониторинг. Нама су они корисни. Јер њихов извјештај, кад каже да не постоји безбједносни ризик, он је релевантан и у Уједињеним нацијама. Он је релевантан и регионално, релевантан и унутра - казао је Врањеш.

Одговарајући на питање како би се могло изаћи из те политичке кризе, Врањеш је рекао да Кристијан Шмит мора да напусти Босну и Херцеговину и да све одлуке које је он наметао, а што није имао право да ради, морају бити стављене ад акта.

- Само таква ситуација, кроз политички дијалог, може ствари да врати на ниво статуса који је да се вратимо тамо гдје смо били, да наставимо ка европском путу, уз некакву сарадњу, комуникацију - рекао је Врањеш.

Говорећи о одлуци Шмита да укине финансирање СНСД-а, Врањеш је указао да се све странке финансирају из буџета, као и да ће институције које су у Сарајеву то покушати да примијене, док институције које су у Републици Српској то неће примјењивати.