

Пропало Конаковићево "лобирање" - српски амбасадори позвали надлежне да реагују (ВИДЕО)

Надлежне институције позивалу су да испитају законитост поменутог уговора. А да уговор није регуларан, потврдио је и поступак америчких банака које су вратиле новац уплаћен с непознатих адреса за потребе Конаковићевог лобирања.
- Све је урађено у складу са законима. Ја користим своја овлашћења, људи које ја ангажујем да ме савјетују или да заступају интересе Министарства вањских послова ове земље је потпуно легално, законито, чисто су с моје стране именовани. То државу БиХ кошта нула конвертибилних марака - рекао је Додик.
Коштало је зато бизнисмене који су прикупили новац за потребе Конаковићевих интереса. И та средства нашла су се на рачунима његових лобиста.
Но, према уговору који је Конаковић потписао једнострано, без знања и сагласности Предсједништва, а у име Министарства спољних послова, лобирање би било обављено без накнаде.
Банкама у Сједињеним Државама било је јасно да ту нешто не штима, па су новац вратиле. Јасно је и српским амбасадорима и конзулима, због чега су Конаковићу у писму навели које је све процедуре прекршио. Упозорили су га и да је оваквим поступањем своје лобисте изложио озбиљним правним посљедицама.
- Уговор нема апсолутно валуту вриједности уговора. Ако је нула, а онда се отвара рачун и примају средства за тај посао, то је већ један правни проблем и апсолутно уводи цијелу причу у категорију прања новца што се закона тиче. Уз то не може се користити нон профит невладина организација за тај посао - навео је Обрад Кесић, шеф Мисије БиХ у ЕУ.
А управо такву организацију основали су Мирза Пилаковић и Алмас Шехић.
Заједно с Конаковићем хвалили су се по федералним медијима. Тврдили су како ће се чути истина о БиХ и увјеравали да имају добре односе с Трамповом администрацијом.
Испоставиће се да шефу дипломатије БиХ, али и његовим сарадницима процедуре и нису баш најјасније.
Или су их можда свјесно и заобилазили.
- Ми смо га могли упутити како се то ради. Прво би требало да се то региструје, да одобре америчке власти, да се веома јасно зна на који начин, па тек онда да се улази, али њему је била важнија нека славодобитност. На крају све такве брзине завршавају таквим крахом - истакао је предсједник Републике Српске Милорад Додик.
А да ли је на том путу славодобитности, Конаковић имао право у име БиХ склапати уговоре попут овог с америчким лобистима, требало би бити испитано и у Савјету министара.
Бар је тако најавила предсједавајућа Борјана Кришто. Српски министри били су гласни да укажу на непоштовање процедура, кршење Устава и дејтонских надлежности.
И све то Конаковић је, како кажу, радио с намјером да настави пласирање неистина о Републици Српској.
- Наравно да се у томе запетљао, наравно да у томе није показао компетенције. Наравно да је очигледно нешто хтио да скрије. Као што је рекао на Савјету министара да има још тајних уговора и меморандума за који није тражио сагласност од Савјета министара, што очекујем да ће га предсједавајућа кривично гонити и тражити сваку врсту његове одговорности - нагласио је Сташа Кошарац, замјеник предсједавајуће Савјета министара БиХ.
Крах са лобирањем само је још један у низу гафова Елмедина Конаковића. Умјесто дочека свјетских званичника, обављања дипломатских активности у складу са надлежностима, готово читав мандат пролази у скандалима. Од доказивања како је дипломирао, до правдања да нема везе с нарко-картелима, иако је његово име јасно наведено у шеми ЕУРОПОЛ-а.
Стварним проблемима унутар Министарства спољних послова готово да се и не бави. Један од њих је тај што њемачко министарство потражује више од стотину хиљада евра од Генералног конзулата у Штутгарту.
И то због ненамјенског трошења средстава намијењених за суфинансирање допунских школа.
Ћути ли Конаковић о овом случају само зато што су истрагом обухваћени бошњачки кадрови?