latinica  ћирилица
15/04/2025 |  19:45 ⇒ 22:13 | Аутор: РТРС

Након вета федералног премијера, Савјет министара тражи корекцију буџета на нивоу БиХ институција

Савјет министара БиХ задужио је Министарство финансија и трезора да до наредног уторка достави Нацрт буџета институција БиХ за текућу годину у којем би се нашла средства за исплату обавезе по тужби словеначког "Вијадукта" против БиХ, која износе више од 100 милиона марака. Српски министри поручују да је овај случај потпуно исполитизован, те да се износе неистине с намјером да се Република Српска негативно окарактерише. Питају се како ће БиХ преживјети предмет "Митал" у Федерацији чији основни дуг износи 370 милиона евра без камата?
Савјет министара - Фото: Уступљена фотографија
Савјет министараФото: Уступљена фотографија

Рјешења за исплату дуга тражиће се кроз кориговани буџет на нивоу БиХ институција. Истовремено је Министарство транспорта и комуникација у Савјету министара задужено да достави приједлог одлуке о привременом финансирању БХАНСЕ, којој су блокирани рачуни.

- Субјект међународног права, у овом случају ивршеник по овој пресуди је БиХ и у том смислу, ми, као институције, конкретно приједлози Савјета министара, тражимо рјешење за извршење ове пресуде - истакла је предсједавајућа Савјета министара БиХ Борјана Кришто.

Един Форто, министар транспорта и комуникација у Савјету министара БиХ додао је да је данас у случају "Вијадукт", спор изгубила Српска, али да сутра то може бити неки други ниво власти.

И шта ће се урадити када дођу на наплату и друге пресуде? За разлику од Федерације, Република Српска никада није избјегавала своје обавезе, поручују српски министри. Јасно им је да је случај "Вијадукт" исполитизован с намјером дискредитације Републике Српске, али и да је намјера да се под тепих гурну случајеви попут дуга у предмету "Митал", вриједности од преко 800 милиона марака.

- Влада Федерације БиХ, у потпису Нермин Никшић у том предмету је рекла да не прихвата споразум о међусобним правима између Федерације БиХ и Савјета министара. Исто тако и Тузлански кантон. Ко ће сада наплатити евентуалну штету од преко 800 милиона. О томе се не прави наратив - додаје замјеник предсједавајуће Савјета министара БиХ Сташа Кошарац.

Министар финансија и трезора у Савјету министара БиХ Срђан Амиџић истакао је да ће се "Вијадукт" преживјети.

- Оно што хоћу да вам кажем, ако већ причамо о принципијелности, ја не знам како ћемо ми преживјети Митал. Ми пошаљемо испред институција три пута ка Тузланском кантону захтјев да признају тај дуг, они кажу То није наш дуг. Два пута Влади Федерације, и Влада Федерације каже То није наш дуг - додаје Амиџић.

Управо федерални премијер је на сједници Фискалног савјета гласао против приједлога да се дуг у случају „Вијадукт“ измири или из добити Централне банке или кроз повећање буџетског оквира за институције. Образложење је да су то средства Федерације. И зато га министар финансија и трезора пита зашто их онда не користи? Амиџић категоричан да проблем пресуде може бити ријешен на нивоу Савјета министара. Каже да су и он и министар Кошарац пронашли модалитет и средства за функционисање БХАНСЕ, те да су на ванредној сједници колеге из Федерације тражиле да се таква одлука не разматра и да буде скинута са дневног реда. Тврде, на сцени је чист популизам, баш као што је и приједлог Елмедина Конаковића да се дуг финансира изузимањем средстава са других вишегодишњих капиталних пројеката.

- Могуће је платити дуг или дио дуга одлуком коју Савјет министара у приједлогу о закону у буџету ове године може предложити Предсједништву и парламенту тако да се извор за плаћање овог дуга може наћи и код ове зграде која занима све, Управе за индиректно опорезивање - додаје министар спољних послова у Савјету министара БиХ Елмедин Конаковић.

Како Амиџић наводи, Канцеларија за законодавство је истакла је да су ти капитални пројекти предмет закона о буџету усвојени у претходном периоду.

- Како ви мислите да неко одлуком може да мијења законе који су претходно усвојени? Практично непроводиво, правно непроводиво - упитао је он.

Иста иницијатива и то на приједлог СДП-а, и на дневном реду Представничког дома БиХ. Чули су се ставови да рјешења у овом случају требају ипак да се траже у Савјету министара, а не у Парламентарној скупштини.