

Посланици у уторак о измјенама Закона о метрологији

Предлагач измјена и допуна Закона о метрологији је Комисија овог дома за борбу против корупције, а у образложењу је наведено да се предлажу законодавна рјешења у вези са закључцима које је донио Представнички дом.
Представнички дом раније је подржао закључке према којима сматра да је метрологија област у којој постоји превелика самосталност у одлучивању руководиоца Института за метрологију БиХ, те да нису довољно укључене законом дефинисане институције.
Пред посланицима ће се наћи и извјештај комисије Колегијума о настојању за постизање сагласности о Извјештају о јавном саслушању министра комуникација и транспорта у Савјету министара Едина Форте у вези са радом Министарства.
У одлуци о јавном саслушању наведено је да је циљ био да се, између осталог, утврди зашто је Министарство комуникација и транспорта у 2023. и 2024. години од 11 планираних закона у парламентарну процедуру упутило само један и који су разлози за генерално лоше резултате рада Министарства, односно зашто нису реализовани бројни закључци Комисије за саобраћај и комуникације Представничког дома.
Подносилац је Комисија за саобраћај и комуникације овог дома.
На дневном реду је и Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о основама безбједности саобраћаја на путевима у БиХ који се односи на јасније дефинисање и оштрије кажњавање бахате вожње.
Предлагачи измјена и допуна Закона о основама безбједности саобраћаја на путевима у БиХ који ће се пред посланицима наћи у првом читању јесу посланици Саша Магазиновић и Јасмин Имамовић.
Они у образложењу наводе да би јасније дефинисање појма "бахата вожња" требало да подигне свијест учесника у саобраћају о опасностима које изазивају брзина, вожња под утицајем алкохола, наркотика, претицање на пуној линији, као и пролазак на црвено свјетло.
На дневном реду су и извјештај о раду и финансијски извјештај Агенције за поштански саобраћај БиХ за 2024. годину и извјештај о раду Правобранилаштва БиХ за прошлу годину у којем је наведено да је прошле године Правобранилаштво примило 66 премета више него 2023. године.
У извјештајном периоду је новчана вриједност спора, а вриједност укупно ријешених 150 парничних предмета у корист БиХ износила је 29.356.616 КМ, док је вриједност 111 парничних предмета ријешених у корист супротне странке износила 2.392.435 КМ.
Дневним редом је предвиђено и да посланици размотре извјештаје о раду комисија Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ, као и извјештаје о раду заједничких комисија оба дома Парламентарне скупштине БиХ за прошлу годину.
На дневном реду је завршни извјештај о спроведеним пилот-пројектима увођења нових технологија у изборни процес у БиХ и Студија изводљивости за увођење специфичних изборних технологија у изборни процес БиХ, чији је подносилац Централна изборна комисија БиХ.