

Мир умјесто конфликта, проблеме рјешавати дипломатијом; Цвијановић у Анталији са свјетским званичницима о узроцима политичке кризе у БиХ (ФОТО/ВИДЕО)

О томе је говорила и са предсједником земље, која је нестални члан Савјета безбједности, а пред дебату о БиХ која ће бити одржана у мају.
Сагласна је са предсједником Турске, да је дипломатија кључ рјешења бројних проблема у свијету.
Дипломатски форум у Анталији за кратко вријеме стекао је репутацију престижног. Турски предсједник Реџеп Тајип Ердоган на отварању говорио је о величини своје државе, потреби да се дипломатским путрем рјешавају бројни спорови у свијету. Не заборавља Балкан као простор од посебног интераса за Турску.
- Пратимо све што се дешава на Балкану, развијамо добре односе са земљама тог региона. Ми смо за дијалог, шаљемо поруке мира и пријатељства. Ратови у Гази, Украјини, тероризам и климатске промјене утичу на животе људи - изјавио је Ердоган.
View this post on Instagram
- Наравно, осврнуо се и исказао пажњу и према земљама Западног Балкана, уз опаску да се и та ситуација прати тамо. Оно што је важно и оно што је свакога занимало да чује јесте које су то поруке које се упућују данас из велике земље каква је Турска са снажним вођством какво представља предсједник Ердоган, али исто тако и са обзиром и на чињеницу да је он укључен у структуре НАТО савеза, да има аспирације које трају већ деценијама кад је у питању ЕУ. Све су то занимљиви прикази - рекла је Цвијановић.
View this post on Instagram
Српски члан и предсједавајући Предсједништва БиХ пред званично отварање форума кратко је разговорала са турским предсједником, али и са предсједником Азербејџана, мађарским и српским шефом дипломатије. Претхподно имала је билатерални сусрет са предсједником Сијера Леона, афричке државе која је једна од 10 несталних чланица СБ УН.
- Мени је тај састанак интересантан због чињенице да је у питању земља која је нестална чланица Савјета безбједности, да се ми примичемо полако овој дебати која је везана за БиХ која је почетком маја заказана у Савјету безбједности. Али исто тако, ово је била прилика и за неке кратке сусрете. Све су то важне ствари и било је добро и корисно размијенити мишљења о ономе што се дешава у БиХ и регији, али исто тако чути и одређена запажања која су везана за ону ширу глобалну слику - навела је Цвијановић.
View this post on Instagram
Форум у Анталији је прилика да се чују ставови и позиције Републике Српске и објасне стварни узроци политичке кризе у БиХ чији је виновник нелегитимни високи представник Кристијан Шмит. Са своја 103 дипломатска представништва у свијету, Србија презентује истину о српском народу, његовој позицији у БиХ, каже за РТРС министар спољних послова Србије Марко Ђурић.
- Србија снажно подржава Републику Српску у легитимним настојањима да сачува Дејтоном прописане надлежности. Снажно подржавамо стабилност на Балкану и БиХ и веома озбиљно радимо на томе да код кључних актера на Западу, али и на Истоку, продубимо разумијевање зато како је дошло до актуелне кризе. А знамо да кључну одговорност не носи ни народ ни руководство Српске и да је то производ појединих политичких процеса који трају годинама и гдје постоји једно настојање да се подрије Дејтоном загарантовани положај нашег народа у Републици Српској - истакао је Ђурић.
View this post on Instagram
Хрватски члан Предсједништва БиХ Жељко Комшић пожалио се турским новинарима да и даље постоје политике против БиХ како је он замишља и да би договор са Милорадом Диодиком само привремено смирио полиитчку ситуацију.