

Додик: БиХ је погрешна земља и све у њој; Република Српска има право на глас, нико је неће ућуткати (ВИДЕО)

У Републици Српској нема институционалне кризе. Политички, финансијски и безбједносно је стабилна, што се не може рећи за БиХ, каже предсједник Милорад Додик. За сложену ситуацију без дилеме криви недејтонско правосуђе нелегитимног Кристијана Шмита и политичко Сарајево, које жели подршком свему томе и вануставним дјеловањем укинути Републику Српску. Таква идеја, поручује Додик, неће проћи.
- Кључни процес је да Сарајево жели да поручи Србима да ће сваки виђен Србин бити процесуиран пред Судом ако се дрзне да нешто направи. Суд и Тужилаштво БиХ су антисрпске институције. Ако успију да сатру ауторититете у Републици Српској ко ће онда смјети да потписује. БиХ је погрешна земља као што је погрешно све у њој. Српска има право гласа и нико је неће ућуткати - истакао је Додик.
Српска неће дозволити да јој сломе институционални отпор и да остваре давно зацртани циљ - одузимање имовине и њено укидање, што покушава и тзв. тројка и остале странке у Сарајеву, каже предсједник Додик.
Он поново позива на разговор, јер за то, како каже, има институционалну одговорност. Од закона усвојених у Народној скупштини се неће одустати, као ни од измјена Устава о којем ће се по свему судећи изјашњавати и грађани Српске.
- Било је више захтјева да се о уставу одлучује на референдунуму. Закони који су на снази биће спорвођени. Ми смо јуче понудили могућност да замрзнемо одређене активности ако се уништи оно што је направио Шмит - каже Додик.
А политичко Сарајево се на позиве на разговор по ко зна који пут оглушило, као и на упозорења из Српске да се не поштује Дејтон и да се вануставне правосудне институције и Уставни суд БиХ мијешају у политички систем.
- Наши партнери у политичком Сарајеву то игноришу зато што хоће да се обрачуна са Републиком Српском. Мислим да би им било паметније да кроз сарадњу са Републиком Српском граде стабилан систем него да на овај начин отимају надлежности - истиче предсједник.
Сви ови притисци и покушаји политичког, али и економског дестабилизовања нису успјели. Република Српска очувала је своју финансијску снагу. То доказују и подаци о ниској задужености и привредном расту, каже Додик.
- Република Српска има најнижи буџетски дефицит од 0,4 одсто, што је боље од већине земаља ЕУ. Јавни дуг је 30 одсто БДП-а. Српска је са становишта тих параметара погодна за подршку путем кредитних линија - каже предсједник.
Додик наглашава да Република Српска нема план сецесије и жели да БиХ буде уређена по слову Дејтона. Међутим, не дозвољава криминализовање свога руководства и измишљање афера, као и атак на имовину у циљу њеног укидања.