latinica  ћирилица
11/04/2025 |  15:10 ⇒ 15:17 | Аутор: Агенције

Вучевић: Србија неће стати, то је наша обавеза према прецима

Предсједник Владе Србије у техничком мандату Милош Вучевић изјавио је данас на церемонији обиљежавања 80 година од пробоја Сремског фронта да Србија неће стати и да је то наша обавеза према прецима који су се изборили за слободу, али и према будућим поколењима.
Милош Вучевић (Фото: TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIĆ/bs) -
Милош Вучевић (Фото: TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIĆ/bs)

- Нека нам на уму увијек буде изрека да су они народи који заборављају своју историју осуђени да је понове. Нека то не буде судбина овог покољења. Морамо остати трезвени и свјесни свих опасности које су се надвиле над нашим друштвом. Ми никада нећемо прихватати улогу послушника, нити ултиматуме безимених центара моћи. Србија ће чувати своја пријатељства, и на Истоку и на Западу, поштујући међународно право и преузете обавезе - рекао је Вучевић на церемонији у Спомен комплексу "Сремски фронт" у Адашевцима поред Шида.

Додао је да ће спољна политика Србије остати независна, а војна неутралност непромјењива.

- Ни под притиском, ни под пријетњом од овог циља нећемо одустати, нити ћемо државу препустити било коме без слободно исказане народне воље на изборима - навео је Вучевић.

Рекао је да је српски народ у борби током Другог свјетског рата понио огроман терет сходно свом броју, наводећи да тај допринос никада не смије бити заборављен нити умањен.

- На Сремском фронту вођена је најдужа, најтежа и најкрвавија завршна операција за ослобођење отаџбине. Од краја октобра 1944. до 12. априла 1945. године, непријатељ је у сремској равници пружао жилав отпор, свјестан стратешког значаја тог простора - навео је Вучевић.

Додао је да је војска Србије добрим дијелом била састављена од тек мобилисаних младића из Београда и Србије, а морала је у кратком року да се прилагоди фронталном начину ратовања.

- Они су углавном били распоређивани у 21. и 22. Српску дивизију као и у 6. Личку дивизију. Због сурових борби, Сремски фронт је остао дубоко урезан у колективно памћење као један од најтежих периода у посљедњој фази Другог свјетског рата. Званично битка је трајала 172 дана и за то вријеме на страни НОВЈ погинуло је више од 13.500 војника. Реално је да су ти губици били много већи - рекао је Вучевић.

Уз српску младост, навео је Вучевић, на овом фронту гинули су и Словаци, Мађари, Македонци, Далматинци и Личани борећи се против Нијемаца и усташа.

- Да ли се тога данас неко сјећа? Данас одајемо и дубоко поштовање и храбрим војницима Црвене армије, који овдје падоше и то њих око 1.100, али и војницима бугарске Прве армије и италијанским партизанима који су се борили са нашим јединицама - рекао је Вучевић.

Државна церемонија обиљежавања 80 година од пробоја Сремског фронта почела је полагањем вијенаца, након чега је интонирана химна Србије "Боже правде".

Вијенце су положили и припадници Министарства одбране и Војске Србије, представници Покрајинске Владе, општине Шид, града Новог Сада, Сремског управног округа, као и представници СУБНОР-а и представници дипломатског кора који су положили бијеле руже.

Одржан је и пригодан културно-уметнички програм.

Извор: РТ Балкан