latinica  ћирилица
11/04/2025 |  13:09 ⇒ 13:10 | Аутор: РТРС

Кошарац одлуку о привременој суспензији царина на америчку робу упутио Савјету министара

Замјеник предсједавајуће Савјета министара Сташа Кошарац данас је потписао одлуку о привременој суспензији царинских стопа на увоз робе поријеклом из САД, те је упутио у даљу процедуру према Савјету министара, након што је обављена консултација са Управом за индиректно опорезивање БиХ.
Сташа Кошарац - Фото: РТРС
Сташа КошарацФото: РТРС

Он је изразио наду да ће овај приједлог Министарства спољне трговине и економских односа у Савјету министара што прије бити уврштен на дневни ред Савјета министара, на једној од првих наредних сједница.

Кошарац, који је министар спољне трговине и економских односа, појаснио је да је одлуком дефинисано да ће се за робе поријеклом из САД примјењивати царинска стопа од нула одсто, односно да ће амерички производи које се увозе у БиХ бити ослобођени било каквих царина.

- Одлуку смо припремили на основу иницијативе предсједника Републике Српске Милорада Додика, те на захтјев српског члана и предсједавајуће Предсједништва БиХ Жељке Цијановић, као и на основу закључка Владе Републике Српске - навео је Кошарац на "Инстаграму".

      View this post on Instagram

A post shared by Staša Košarac (@stasa.kosarac)

Он је изразио очекивање да неће бити застоја у систему одлучивања у Сарајеву, будући да је важно разумјети глобални политички моментум и важност иницијативе о укидању царинских оптерећења на робе из САД.

- Да се ради о исправној иницијативи предсједника Додика и институција Српске, за коју очекујемо политичку подршку на нивоу БиХ, свједочи и чињеница да и друге свјетске земље, попут Израела, слиједе исту политику и желе да елиминишу све трговинске баријере са САД - истакао је Кошарац.

Он је навео да би усвајање одлуке о привременој суспензији царинских стопа на увоз робе поријеклом из САД омогућило да се уђе у преговоре са америчком администрацијом о потписивању уговора о слободној трговини, што је крајњи циљ.

- Закључивање и ступање на снагу оваквог уговора значило би снажан инвестициони замах и унапређење привредног амбијента у Српској и Федерацији БиХ, с обзиром на то да земље у окружењу немају такву врсту уговора са САД - нагласио је Кошарац.