latinica  ћирилица
10/04/2025 |  16:18 ⇒ 17:40 | Аутор: РТРС

У Бањалуци регионални састанак синдиката: Радницима потребна плата која омогућује достојанствен живот (ВИДЕО)

Плата која раднику омогућује достојанствен живот а не преживљавање, окосница је тема о којима у Бањалуци расправљају синдикати из десетак европских земаља окупљених у Паневропском регионалном вијећу и Међународној организацији рада. Домаћин овогодишњег скупа је Савез синдиката Републике Српске.
Бањалука - састанак синдиката - Фото: РТРС
Бањалука - састанак синдикатаФото: РТРС

Плата која омогућује достојанствен живот. То је она која, чак и када је минимална, треба да обезбједи више од хране. Дакле, и трошкова становања, рекреације, превоз, па и штедњу.

Управо је плата која омогућује више од пуког преживљавања циљ којим се, кажу у Савезу синдиката, руководе у преговорима са социјалним партнерима. То је био циљ и увођења диференцијалне најниже плате која се у Српској примјењује од краја јануара. Јер једна најнижа , каже, Ранка Мишић, углавном је значила да већина радника ради за минималац.

- Крајем маја ћемо имати готову анализу шта се десило увођењем новог система плата у Републици Српској. Шта су добили радници, шта су добили социјални фондови и шта је оно што треба урадити као следећи корак. Ми већ знамо шта треба урадити као следећи корак, а то је да подигнемо износ најнижих плата - поручила је Ранка Мишић, предсједница Савеза синдиката Републике Српске.

И међународни стручњаци сагласни – преговори су једини начин, а синдикати, послодавци и влада свето тројство разговора о бољем статусу радника. Јер инвестиције директно зависе од стабилности земље и радне снаге, а цијела југоисточна Европа бори се са одласком младих.

- Квалификована радна снага, посебно млади, одлучују не да остану у својој земљи већ да иду даље у потрази за бољим животом. Овај регион је заиста најтеже погођен управо том врстом депопулације - каже Антон Лепик, извршни секретар Паневропског регионалног вијећа.

Земље које улажу у добробит радника међу најбогатијима су на свијету, подаци су Међународне организације рада. То, сматрају, није трошак, него инвестиција која смањује сиромаштво и привлачи инвеститиције.

- Минимална плата није само голи минимум који осигурава преживљавање, већ треба да осигура достојанствен живот не само за радника, већ и за његову породицу коју издржава - поручио је Магнус Берге, виши стручни сарадник Међународне организације рада у Будимпешти.

Да то није лако ни са увећаном и диференцијалном најнижом платом показују фебруарски подаци Савеза синдиката. Према њима, просјечна плата износила је нешто мање од 1.500 марака, а радник је са њом могао да покрије тек око 55 одсто потреба.