

Усвојена Уредба о начину израде плана заштите и спасавања од елементарне непогоде

Разлози за доношење Уредбе о измјенама и допуни Уредбе о садржају и начину израде Плана заштите и спасавања од елементарне непогоде и друге несреће садржани су у потреби да се поједностави методолошки приступ и да се отклоне непрецизности у процесу процјене нивоа ризика.
Потреба за унапређењима у области планирања, првенствено о питању процјене ризика налази се у чињеници да је у посљедњих десетак година дошло до значајнијих промјена у методолошком приступу у већини европских земаља и свијету.
Тим промјенама су уведене нове методе и алати о питању процјене ризика и израде планова одговора, чиме је само планирање постало значајно ефикасније, а крајњи резултат анализа видљив, мјерљив и употребљивији за доносиоце одлука.
На данашњој сједници, Влада Српске усвојила је Информацију о изради текста Нацрта закона о противминском дјеловању у БиХ.
Задужује се Републичка управа цивине заштите да именује представника за учешће у радном тијелу за израду текста Нацрта закона о противминском дјеловању и о истом обавијести Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске и Министарство цивилних послова БиХ.
Влада Републике Српске усвојила је и Информацију о Плану усклађивања законодавства Републике Српске са правном тековином Европске уније за период 2025-2027. година.
Влада је усвојила План и задужила Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу да План редовно ажурира у свим његовим сегментима, примарно на начин што ће, у координацији са републичким органима управе и другим републичким институцијама, пратити развој правне тековине Европске уније и праксе и стандарда Савјета Европе.
Влада Републике Српске је опредијељена за одржавање континуитета планског усклађивања републичког законодавства са правном тековином ЕУ, који се у Републици Српској одвија од 2010. године. С тим у вези, Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу је, у складу са својим правима и дужностима, предузело активности на изради Плана усклађивања за наредни трогодишњи период. Детаљно је анализирана правна тековина ЕУ по преговарачким поглављима која су организована у кластере.
План обухвата цјелокупну правну тековину по преговарачким поглављима организованим у кластере, те у наративном дијелу садржи опис захтјева ЕУ по појединачним поглављима уз истакнут стратешки, правни и институционални оквир Републике Српске за поступање по појединачним областима правне тековине ЕУ.
Влада Републике Српске упознала се са Информацијом о иницијативи Мјешовитог Холдинга Електропривреда Републике Српске Матично предузеће а.д. Требиње, у којој се тражи гаранција Владе Републике Српске за кредитно задужење у износу од 60.000.000,00 КМ.
Влада Републике Српске усвојила је Информацију о реализацији Акционог плана усклађивања прописа и других општих аката Републике Српске са прописима Европске уније за 2024. годину, те Извјештај о реализацији Акционог плана.
Акциони план садржи преглед републичких прописа и других општих аката и обавезујућих секундарних извора права ЕУ са којима је планирано усклађивање. Планом је обухваћено 68 прописа/других општих аката кандидованих испред 12 министарстава и двије републичке управе.
Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу је у сарадњи са републичким органима управе извршило анализу планираних активности и израдило Извјештај о реализацији Акционог плана усклађивања прописа и других општих аката Републике Српске са прописима Европске уније за 2024. годину. Извјештај садржи преглед планираних активности са означеним статусом реализације и информације о прописима који нису били планирани за 2024. годину, а донесени су и усклађивани са правном тековином Европске уније. Поменути извјештај садржи преглед нормативних активности 14 министарстава, двије републичке управе и једне републичке управне организације.
Влада Републике Српске данас је усвојила годишње програме рада и финансијске планове за 2025. годину институција из области културе и здравствених установа у Републици Српској.
Усвојени су годишњи програми рада и финансијски планови: ЈУ Меморијални центар Републике Српске, ЈУ "Спомен - подручје Доња Градина", ЈУ Археолошки музеј "Римски муниципиум", Скелани, ЈУ Музеј Републике Српске, ЈУ Музеј савремене умјетности Републике Српске, ЈУ Кинотека Републике Српске, ЈУ Аудио – визуелни центар Републике Српске, ЈУ Народна и универзитетска библиотека Републике Српске, ЈУ Специјална библиотека за слијепа и слабовида лица Републике Српске, ЈЗУ Болница "Свети Врачеви" Бијељина, ЈЗУ Болница Зворник, ЈЗУ Болница "Др Младен Стојановић" Приједор, те ЈЗУ Специјална болница за психијатрију Соколац.
Влада Републике Српске донијела је Одлуку о усвајању Акционог плана спровођења Стратегије за унапређење и развој волонтирања у Републици Српској (2025 – 2031. године) за период од 2025 – 2027. године.
Акционим планом, третирано је укупно 18 мјера, колико је и дефинисано Стартегијом за унапређење и развој волонтирања у Републици Српској (2025-2031. године), а реализација истих је предвиђена у периоду до 2031. године, како кроз реализацију Акционог плана за период од 2025. до 2027. године, тако и кроз реализацију ажурираних акционих планова до истека стратегије 2031. године.
Акциони план спровођења Стартегије за унапређење и развој волонтирања у Републици Српској (2025-2031. године), за период од 2025. до 2027. године, обухвата укупно 3 стратешка циља, 5 приоритета, 18 мјера и 24 активности/пројекта са одговарајућим индикаторима, чија реализација би значајно требала допринијети унапређењу и развоју волонтирања у Републици Српској.
Носиоци активности и координатори у реализацији акционог плана су Министарство породице, омладине и спорта, Министарство за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво, Министарство здравља и социјалне заштите, Министарство просвјете и културе, Волонтерски сервис Републике Српске, локални волонтерски сервиси, јединице локалне самоуправе, Савез општина и градова Републике Српске, организације цивилног друштва, Републички педагошки завод, Републичка управа за инспекцијске послове Републике Српске, студентска и ученичка представничка тијела, едукативни тим, васпитно-образовне установе, ученичке и студентске организације, као и јавни и приватни медији.