

Гашпар: Док АфД води у анкетама, њемачки политички естаблишмент суочава се са егзистенцијалном кризом

Гашпар је навео да су водеће странке деснице и љевице, Хришћанско-демократска унија /ЦДУ/ и Социјалдемократска странка /СПД/, изневјериле народ којем би требале служити, а први пут АфД се налази на челу једне њемачке анкете и четвртина бирача га подржава.
- Прије само десет година, ова странка, основана као протест против њемачког спасавања Јужне Европе након кризе у еврозони, чинила се осуђеном на нестанак. На савезним изборима 2013. освојила је тек 4,7 одсто гласова – премало за улазак у Бундестаг. Тада се Њемачка неповратно промијенила. Канцелар Ангела Меркел отворила је границе за милионе избјеглица, а АфД се претворио у антиимигрантску странку и кренуо у невјероватан успон - нагласио је Гашпар за Срну.
Он је подсјетио да је нова анкета објављена јуче, истовремено с вијестима да су десно-центристички ЦДУ и лијево-центристички СПД постигли договор о заједничкој влади.
- Челник ЦДУ-а Фридрих Мерц заклео се да ће освојити 40 одсто гласова и преполовити подршку АфД-у. Умјесто тога, на изборима у фебруару нису досегли ни 30 одсто. Да се избори одрже данас, ЦДУ и СПД заједно не би скупили довољно гласова за већину. За то су сами криви. Предуго је њемачки политички консензус трошио милијарде на борбу против климатских промјена, дочекивање избјеглица и ширење социјалне државе – док је инфраструктура пропадала, високе цијене енергије слабиле индустрију, а злочини повезани са избјеглицама постајали све чешћи - нагласио је Гашпар.
Према његовим ријечима, критички гласови били су омаловажавани или ућуткавани. ЦДУ је, пак, одлучио ући у савез са СПД-ом, упркос њиховој кључној улози у катастрофалној претходној влади. С мало других опција осим АФД-а, који су одбацили као партнера, СПД их је надмудрио у преговорима.
- Иако су њемачки бирачи у фебруару јасно одбацили СПД, ова странка ипак сада има седам министара у влади. Да би осигурали потребна средства, ЦДУ се упустио у упитне потезе. Након избора, оживјели су стари парламент и искористили га да укину кочницу дуга, којом је до тада била обуздавана државна потрошња. Нова влада сада може расипати стотине милијарди. Како би осигурали двотрећинску већину у одлазећем парламенту, морали су придобити Зелене. Обавезали су се на 100 милијарди евра за борбу против климатских промјена и уписали обавезу нето нуле у Устав. Те одлуке тешко ће се поништити јер ће двотрећинска већина потребна за такав корак постајати све недостижнија - навео је Гашпар у анализи за Срну.
Док нова влада кује своје планове, Гашпар је истакао да АФД оштро критикује њихов споразум.
- Назвали су га "повељом капитулације" Фридриха Мерца, оптужујући Унију да се подредила захтјевима СПД-а и Зелених. Тврди да споразум носи печат изборног губитника СПД-а, прожет уступцима Зеленима, који ће, како кажу, увијек сједити за владиним столом. По њиховом мишљењу, то је документ који наставља стару политику, без рјешења за кључна питања будућности - нагласио је Гашпар.
Према његовим ријечима, посебно су критиковали климатску и енергетску политику нове владе.
- Алис Вајдел и Тино Крупала оптужили су коалицију због, како кажу, "планиране економије електричних аутомобила", која угрожава њемачку индустрију. Сматрају да нема промјене у енергетској политици: нуклеарна енергија и јефтини гас остају табу теме о којима се хитно треба расправљати. Умјесто обећаних пореских олакшица, споразум нуди само мјешавину субвенција, подстицаја и нејасних обећања. То оцјењују као увреду за пореске обвезнике, раднике и мала предузећа - истакао је Гашпар.
АФД је, каже он, изразио забринутост и због плана за промјену Устава ради финансирања будућих пројеката.
- Умјесто пореске реформе у корист грађана, влада прибјегава задуживању које ће, тврде, оптеретити будуће генерације. Упозорили су да би четири године црно-црвене коалиције биле `четири изгубљене године` које Њемачка не може приуштити. Поручили су да грађани желе политичку промјену, а не наставак старе политике, те најавили досљедно опозиционо дјеловање против нове владе - истакао је Гашпар.
Према његовим ријечима, није изненађујуће да 52 одсто Нијемаца не вјерује да ће Мерц бити добар канцелар, док му 70 одсто уопште не вјерује.
- У очајничком покушају да АфД држи подаље од власти, Мерц је оснажио своје лијеве противнике и ослабио властиту способност управљања. Његова странка неће добити похвале за лијеве потезе које евентуално повуче, док ће могућност спровођења десних мјера бити ограничена. То значи да ће се мало који њемачки проблем, ако иједан, ријешити. Није чудно што неки унутар ЦДУ-а захтијевају укидање блокаде сарадње с АфД-ом, надајући се будућем десном савезу - навео је Гашпар.
Политички савјетник за АфД поручио је да је ова политичка партија сада службена опозиција и наставиће јачати на анкетама, док нова влада разочарава њемачки народ.