

Цвијановић у Будимпешти са Сијартом: Мађарска никада неће пристати на санкције демократски изабраним функционерима Српске (ВИДЕО)

Цвијановићева је захвална на оваквом ставу Мађарске и разумијевању да је ријеч о политичком прогону легитимно изабраног предсједника Српске на основу одлуке нелегитимног странца. Двоје званичника сагласни су да је кључ за рјешење највеће политичке и уставне кризе у БиХ, коју је својим одлукама прузроковао неизабрани странац, у унутрашњем дијалогу и враћању процеса одлучивања у домаће институције.
Без гласа Мађарске у Бриселу, нема ни санкција Европске уније предсједнику Српске. А њени званичници чврсто су опредјељени да никада неће дозволити политички лов на демократски изабране представнике власти у Српској.
- Нисмо то учинили раније, нећемо то учинити никада. Док смо на власти, то се никада неће увестиникада нећемо гласати ЗА. То никада неће бити уведено, потребна је једногласност. Ми сматрамо да је прогон политичке природе - рекао је Сијарто.
Почео је незаконитим наметањем одлука, чиме се неизабрани странац ставио изнад институција. Чак и у пресуди, подсјећа мађарску јавност предсједавајућа Предсједништва Жељка Цвијановић, пише да је предсједник Српске вршећи уставну дужност прекршио Шмитову одлуку. Разочаравајуће је што то европске земље знају и прихватају, каже Цвијановић.
View this post on Instagram
- Захвална сам Мађарској што не даје свој глас кад су у питању санкције на нивоу ЕУ. Мађарска годинама се показује као најчвршћа, која говори да не могу се политички лидери санкционисати на тај начин зато што је то политичка воља некога негдје у Европи - изјавила је Цвијановићева.
Став Мађарске је и да се са лидерима на Западном Балкану, а не о њима, треба разговарати. Поновио га је и данас Сијарто. Говорећи о, како је оцијенио, апсурдном и опасном односу Брисела и Европске уније према Западном Балкану, констатовао је да су недопустиве одлуке и изјаве које поткопавају мир у овом региону.
- Тај мир, спокојност има неизоставан услов на Западном Балкану - континуриани дијалог који се ослања на узајамно поштовање. РЕЗ Све члнице Западне Европе и све бриселске институције морају поштовати одлуке лидера са Балкана. Треба појаснити да свака земља има право да одлучује о својој судбини и својим вођама - истакао је Сијарто.
Не мисле тако сви у Европи, али ни у БиХ. Међу њима је и министар иностраних послова Елмедин Конаковић који се без одобрења Предсједништва обраћа НАТО пакту, позивајући страну војну интервенцију на територији властите државе. Амбасадори и генерални конзули БиХ из српског народа сматрају да би овај позив требало да значи чин велеиздаје и напада на уставни поредак БиХ насилним путем. Овакав Конаковићев потез за Цвијановићеву није изненађење, јер из политичког Сарајева стално стижу позиви на линч, санкције.
- Све што Конаковић пише у функцији је бошњачког народа, при томе не поштујући чињеницу да у другом дијелу БиХ, који је половина територике, станује нека друга политичка воља, и да би ваљда било логично да се за заједнички став БиХ потребно је усаглашавати те различите политичке воље - нагласила је Цвијановићева.
Цвијановић је категорична - држава треба припада онима који у њој живе и домаћим институцијама, а БиХ је сада суочена са огромном количином интервенционизма и постала је колонија. БиХ ће се, каже, одрећи лоших услуга Кристијана Шмита када се Бошњаци одлуче да се одрекну тих услуга и када одлуче да са Србима и Хрватима дефинишу заједничке ставове.
- Али ће се одрећи кад страни фактор схвати да демократија подразумијева да институције доносе одлуке и да треба да се придржавамо међународног права а не да полотичким конференцијама или закључцима мијењамо или кршимо међународно право и намећемо диктаторску улогу која је незамислива и неприхватљива - додала је она.
Цвијановић и Сијарто разговарали су и о заједничким пројектима. Прије свега у области образовања, гдје је студентима из Српске дата могућност стипендирања школовања у Мађарској. Осврнули су се и на пројекау у области пољопривреде, захваљујући којем је 1800 пољопривредника добило подршку за набавку механизације.