

Шпирић: Република Српска штити Дејтонски споразум и не угрожава безбједност у БиХ

Састанку на коме је било ријечи о извјештају о напретку БиХ у свјетлу актуелне политчкој ситуације присутвовали су европски парламентарци Ондреј Колар, Тинеке Стрик и Антонио Тангер Кореа, те предсједавајући Представничког дома ПС БиХ Денис Звиздић и замјеник предсједавајућег Дома Народа ПС БиХ Кемал Адемовић.
С обзиром на различита виђења ситуације Шпирић је нагласио и 30 година након Дејтонског мировног споразума влада мишљење да се врши негација Републике Српске.
- Ми 30 година након Дејтонског споразума имамо канцеларију високог представника и право неког појединца да у БиХ буде надпарламент, надпредсједништво, надсавјет министара. Тај појединац може да суспендује устав на један дан да мијења Кривични закон и да сузбије демократске токове у овој земљи. Управо то је донијело велику дозу политичког паразитизма и приступ једног народа – "држава то смо ми", јер не желе разговор чекајући рјешење извана - нагласио је Шпирић.
Додао је да је други проблем Уставни суд БиХ који има три странца и 30 година од Дејтонског споразума.
- Уз три странца они у том суду креирају нова рјешења, а не тумаче Устав. Министарство иностраних послова говори гласом једног човјека што је потпуно неуставно. Политичко незадовољство присутно је и код равноправности конститутивних народа па Хрвати траже измјене Изборног закона. Све ове скупштинске сале су сваки дан празне јер нико не жели да разговара. Зато ја подржавм позив Републике Српске да се разговара - рекао је Шпирић.
Нагласио је да су потези институција Републике Српске позив на разгвор, а не како то неки виде позив на сецесију јер и нема аргументе за то нити је ико релевантан оцијенио да постоји безбједносна опасност, па чак ни у извјештајима АЛТЕ-е.
Поручио је европским парлементарцима да је њихова мисија да оснаже дијалог унутар земље, те да не постоји идеално рјешење изван БиХ.
Колар, који је извјестилац за БиХ, захвалио се за искреност и отворен разговор и сложио се да је неопходан унутрашњи дијалог.
Стрикова је истакла да је потребно да се ЕУФОР укључи као подршка домаћим институцијам те да се приведе предсједник Републике Милорад Додик због нарушавања безбједности и територијалног интегритета.
Такође рекла је да ће дати пуну подршку новој коалицији са опозиционим странкама из Српској након чега је Шпирић поновио да таква математика не постоји.
- Немам ништа против да госпођа Стрик билатерално подржи нову коалцију. И ова садашња је била подржана без већине па смо за двије године дошли докле јесмо. Онај ко ће подржати неуставну и непословничку коалицију мора преузети одговорност. Ако хоћете бити подршка кризи онда је то разумљиво да се подржава иако нема уставне могућности за то - одговорио је Шпирић.
Додао је да би требало дати прилику унутрашњем договору, а не стајати иза неког.
- Ми смо из Републике Српске увијек овдје тражили саговорника, а не на другим адресама и позив из Бањалуке није позив на сецесију ни рушење територијалног интегритета него је много државотворнији од оних што не знају шта је рјешење - казао је Шпирић
На најаве оснивања нове коалције на нивоу БиХ са опозционим странкама из Републике Српске како би се наводно убрзао ЕУ пут, Шпирић је рекао да не постоји ни изборна воља ни пословничко упориште за то.
- Све европске законе у овом парламенту предложили су и подржали кадрови ХДЗ-а и СНСД-а. Од 12 закона они који су опозиција били су против десет, одједном се европејство пробудло на уласку у власт па су гласали за два на крају - рекао је Шпирић.
Звиздић и Адемовић су нагласили да је ово питање безбједносно, а не политичко и оцијенили су потезе из Српске као нападе на уставни поредак и сецесионистичке потезе, те да нема преговора са онима који руше уставни поредак и да неће бити ни договора ни разговора те је затражио помоћ европских институција и ЕУФОР-а.
Шпирић је додао да закони које је донијела НСРС нису у колизији са Дејтонским мировним спорзумамо.
- Рекао сам да је политички став Републике Српске да је извршена централизација БиХ кршењем овог споразума. Зато позивамо на разговор о унутрашњим питањима - закључио је и захвалио се на посјети европским парламентарцима.