latinica  ћирилица
07/04/2025 |  14:41 ⇒ 17:44 | Аутор: РТРС

Јавна расправа о Нацрту устава у Бијељини: Сачувати све надлежности Српске (ФОТО/ВИДЕО)

У претходном периоду били смо свједоци да је Српска била изложена сталном међународном инетрвенционизму који се тиче урушавања њене надлежности и уставне позиције. Дошли смо до границе када треба да приступимо ресувенеризацији Републике Српске и новим Уставом, који ће бити у складу са Дејтонским споразумом и Међународним конвенцијама, сачувамо њене надлежности у свом идентитеском и вредносном смислу, порука је са јавне расправе о Нацрту новог Устава Републике Српске одржане у Бијељини.
Јавна расправа о Нацрту устава Српске - Фото: СРНА
Јавна расправа о Нацрту устава СрпскеФото: СРНА

Ми ћемо учинити све да нови Устав Републике Српске буде један од најмодернији устава који се темељи на поштовању људских права гарантованих свим Међународним конвенцијама , на равноправности грађана и народа – и Срба и Бошњака и Хрвата који живе на територији РС . Новине се прије свега односе на све наметнуте одлуке од стране Високих представника у БиХ , прије свих Педија Ешдауна и Волфганга Петрича , истакао је проф Витомир Поповић предсједник Радне групе за израду Устава Републике Српске.

- Затим су ту и овлаштења предсједника Републике, прије свега да се врати одбрана на ниво Републике Српске. Она је ту и била до 2000. године, када је Уставни суд БиХ донио одлуку да одбрана припада Републици Српској и Федерацији БиХ , али је интервенцијама Педија Ешдауна 2002. године одбрана пренесена на ниво заједничких институција, као и читав низ других ствари као што је индиректно опорезиовање, формирање СИПА, ОСА, Министарства финансија на ниво БиХ. Све то није било предвиђено Дејтонским споразумом - нагласио је Поповић.

Након четири јавне расправе о Нацрту новог Устава и у Бијељини је било велико интересовање стручне јавност и грађана – шта се предвиђа новим уставним одредбама и какве су њихове последице.

Фото: Срна

- Дошли смо до границе када треба да приступимо изради новог устава, да сачувамо своје надлежности, а то ћемо управо учинити на овај начин. Најбитније је да нови Устав буде усклађен са Дејтонским споразумом и међународним конвенцијама - исткла је Тамара Дамјановић, члан Одбора за уставна питања Народне скупштине Републиек Српске.

Учесници јавне расправе упознати су и са другим измјенама везаним за уређивање односа у оквиру унутрашње структуре власти у Републици Српској - судова, тужилаштва , нотаријата, адвокатуре. ВСТС треба да се врати у надлежност Републике Српске.

- Двије су главне идеје које покрећу процес доношења новог Устава Републике Српске – прва је ресувенеризација Српске, а друга вредносна, односно морална реизградња Републике Српске. Једнако као што су биле одузимане надлежности са Републике Српске, годинама и временом је дошло до дерогирања нашег вредносног поретка у Републици Српској у смислу негирања наших идентитетских обиљежја од стране, прије свега Уставног суда БиХ и то су једнако важни сегменти и аспекти које нови Устав доноси у наш правни поредак и васпоставаља оно што смо унијели у БиХ у свом идентитеском и вредносном смислу - рекао је Драган Дакић, члан Радне групе за израду Устава Републике Српске.

Народна скупштина Републике Српске, на 20. посебној сједници, одржаној 13. марта 2025. године, донијела је Одлуку о утврђивању Нацрта устава Републике Српске који ће бити у јавној расправи до 19. априла.