

07/04/2025 | 07:45 ⇒ 09:06 | Аутор: РТРС
Објекти морају бити подложни одржавању; Догађај у вртићу Козарске Дубице није се смио десити (ВИДЕО)
Сви грађевински објекти подложни су одржавању, а очигледно је да се случај обрушавања плафона у вртићу у Козарској Дубици није смио десити, истакао је за наш Јутарњи програм декан Архитектонско-грађевинско-геодетског факултета у Бањалуци Саша Чворо.

Козарска Дубица, вртић ПчелицаФото: РТРС
Чворо јеобјаснио колико често се провјеравају контрукције објеката, те додао да сам податак о години изградње објекта, не мора нужно да говори у каквом је стању.
- Контроле се морају спроводити, контролисање је обавеза свих који користе објекат - истакао је Чворо.
Он је додао да је један од могућих разлога због чега је дошло до обрушавања плафона у вртићу у Козарској Дубици, управо можда земљотрес.
- Можда објекат и није био адекватно одржаван, то треба да се истражи. Масивни објекти трају до 80 година, монтажни до 40 годиа. Обавеза је самих корисника да провјеравају трајање. Прате се елементи конструкције, подне, плафонске, зидне облоге, као и инсталациони системи, који могу да утичу на одржавање простора - наводи он.