latinica  ћирилица
06/04/2025 |  18:45 ⇒ 07/04/2025 | 07:20 | Аутор: РТРС

Стручњаци без дилеме: Понашање њемачке министарке Ане Лирман у Бањалуци супротно Бечкој конвенцији (ВИДЕО)

И док опозиције из Српске не престаје да жали због одлуке Владе Српске да њемачку министарку Ану Лирман прогласи непожељном особом, стручањаци за међународне односе немају дилему. Ненајављени долазак Лирманове у Бањалуку, својеврстан је дипломатски скандал. Међународним конвенцијама забрањено је мијешање страних дипломата у унутрашње политичке процесе у демократским земљама.
Република Српска - Фото: РТРС
Република СрпскаФото: РТРС

Предсједник Српске Милорад Додик каже да је намјера доласка Лирманове у Бањалуку била лоша и да јој је Влада Српске због тога поручила да није добродошла.

За посјету њемачке министарке за Европу и климу Бањалуци, власти у Српској су сазнали од опозиције, која је јавно о томе говорила, каже Додик.

Он је нагласио да је Влада Српске поступила исправно, али да је лично сматрао да су могли бити оштрији.

- Дакле, нисмо јој забранили улазак, него смо јој рекли немојте се задржавати, немојте водити никакве активности, немојте се мијешати у унутрашње ствари БиХ и Републике Српске, а мијеша се ако само разговара са једном структуром у опозицији, а не разговара са људима који су већински представници народа - јасан је Додик.

Иако се ПДП-ов Игор Црнадак, није срео са њемачком министарком, јесте актуелни предсједник СДС-а Милан Миличевић.

Бивши лидер ове странке Мирко Шаровић гостујући на једној сарајевској телевизији рекао је да је одлука Владе Српске да Лирманову прогласи непожељном особом - погрешна и неодговорна.

- Мислим да је то потпуно, потпуно неодговорно. Мислим да не треба, на неки начин да се брукамо и да потежемо такве потезе - казао је Шаровић.

Реагујући на Шаровићево гостовање, Сташа Кошарац, замјеник предсједавајуће у Савјету министара каже да је опозицији јасно да грађани Српске никада неће подржати њихову издајничку политику.

- Стали су у одбрану ноторне Њемице, која је српски народ покушала означити као "геноцидан" и која подржава свог сународника Шмита, колонијалног управника и симпатизера забрањених идеологија. Таквој су пожељели добродошлицу у Бањалуку. А онда бесрамно шире лажне сарајевске наративе о међународној изолованости Српске. Поражавајуће је колико су спремни на самопонижење зарад обећаних фотеља - категоричан је Кошарац.

Понашање њемачке министарке Ане Лирман, али и аустријске министарке Беате Мајнл-Рајзингер током посјете БиХ демонстрација је кршења Бечке конвенције о дипломатским односима и дипломатског протокола, сматра стручњак за међународне односе из Аустрије Аурора Вајс.

Према њеним ријечима, њемачка министарка направила је дупли дипломатски скандал.

- Циљ сусрета са представницима невладиних организација и опозицијом је био, како би се подстакло и охрабрило рушење тренутне легалне власти Републике Српске и уставом утврђених органа - личности којима су дан прије изречене санкције. Мијешање страних дипломата у унутрашње политичке процесе строго je забрањено у свим демократским земљама - нагласила је Вајсова.

А управо на ово, указује и њемачка политичарка Жаклин Настић.

Реагујући на проглашавање Ане Лирман персоном нон грата у Републици Српској, изјавила је да се годинама игнорише чињеница да се Берлин стално мијеша у унутрашње ствари БиХ и стигматизује Србе.

Подсјетила је Настићева да је Милорад Додик, демократски изабран предсједник, за разлику од Кристијана Шмита, који годинама води политику подјела у БиХ.