

Кондић Панић: Наметнута рјешења не доносе стабилност БиХ

- Став Републике Српске остаје досљедан – рјешења треба тражити кроз унутрашњи дијалог и договор, без ослањања на међународни интервенционизам, који није дао резултате - рекла је Панићева.
Она је напоменула да су политички представници СНСД-а показали одговорност и посвећеност европском путу БиХ, усвајањем низа закона у складу са препорукама Европске комисије.
Осврнувши се на затворене консултације о ситуацији у БиХ у Савјету безбједности УН, гдје се нису чуле оцјене да је безбједносна ситуација у БиХ неповољна, она је указала да чињеница да није било позива на интервенцију спољних фактора показује да не постоји процјена да је безбједносна ситуација у БиХ угрожена.
Кондићева је истакла да изостанак јасног закључка такође указује на недостатак конкретне стратегије међународне заједнице за БиХ, што може оставити простор за даље политичке тензије.
УНУТРАШЊИ ПОЛИТИЧКИ СУКОБИ КОМПЛИКУЈУ ПРЕДСТАВЉАЊЕ БиХ У СВИЈЕТУ
Панићева је рекла да ситуација у БиХ значајно утиче на функционисање дипломатско-конзуларне мреже и спољну политику уопште, те да унутрашњи политички сукоби веома компликују јединствено представљање БиХ у свијету.
- Ово посебно долази до изражаја када представници БиХ у међународним институцијама шаљу различите, па чак и супротстављене поруке, што додатно слаби кредибилитет земље на спољнополитичкој сцени - истакла је Панићева.
Она је напоменула да је заједнички утисак амбасадора и генералних конзула БиХ из реда српског народа био да се упућивањем писма два члана Предсједништва БиХ Жељка Комшића и Дениса Бећировића, те министра иностраних послова у Савјету министара Елмедина Конаковића свјесно обмањује јавност, јер први они не поштују принципе наведене у том писму.
Кондићева је подсјетила да је вођење спољне политике у искључивој надлежности Предсједништва БиХ, а да је Министарство иностраних послова надлежно за спровођење искључиво консензусом утврђених спољнополитичких одлука три члана Предсједништва.
- Али, нажалост, управо са њихове стране, као и бошњачког министра иностраних послова, ови принципи су свјесно прекршени, за шта смо навели бројне примјере - навела је Панићева, говорећи о отвореном писму амбасадора и конзула из Републике Српске у којем су указали на све неправилности у раду министра Конаковића.
АМБАСАДОРИ ИЗ РЕДА СРПСКОГ НАРОДА ПОШТУЈУ ПРИНЦИПЕ ДИПЛОМАТСКЕ ПРАКСЕ
Панићева је потврдила да амбасадори из реда српског народа свјесно и одговорно раде свој посао, поштујући све принципе дипломатске праксе, Дејтонски мировни споразум и Устав БиХ.
Она је истакла да је веома поносна на свој рад на мјесту амбасадора у Француској у протекле три године.
- Осим бројних реализованих активности и подршке на успостављању универзитетске, културне и привредне сарадње БиХ и Француске, мојим ангажманом и лобирањем прошле године сам значајно допринијела упису пећине Вјетренице на Листу свјетске баштине Унеска и севдалинке на Листу свјетске нематеријалне баштине - навела је амбасадор БиХ у Паризу за Срну.
Панићева је рекла да је организовала билатерални сусрет предсједника Француске Емануела Макрона са три члана Предсједништва БиХ, а у припремама је још један такав састанак.
Према њеним ријечима, реализовано је више посјета представника власти из БиХ, од којих су сви били третирани на исти начин и пружена им је максимална подршка без обзира на то из којег народа долазе.
- Међутим, уколико се од мене као представника Републике Српске очекује да се одрекнем свог идентитета или ставова, онда се поставља питање да ли се тада заправо представља БиХ или само један њен дио - истакла је Панићева.
Она је напоменула да негирање улоге предсједника Републике Српске није оправдано, с обзиром на то да, у складу са Уставом, он предлаже амбасадоре БиХ из Српске.
- Тиме, заједно са српским чланом Предсједништва, има значајну и активну улогу у комуникацији са српским амбасадорима и генералним конзулима БиХ - појаснила је Панићева