latinica  ћирилица
03/04/2025 |  12:26 ⇒ 16:44 | Аутор: РТРС

Утицај друштвених мрежа и угрожавање сигурности дјеце - како приступити проблему? (ВИДЕО)

Слободно вријеме, млади и дјеца у највећој мјери проводе уз интернет, у виртуелном свијету. Друштвна мрежа Тик ток је посебно популарна, а изазови који се пласирају путем ње, нерјетко су изузетно опасни.
ТикТок (фото: EPA-EFE/ALLISON DINNER - илустрација) -
ТикТок (фото: EPA-EFE/ALLISON DINNER - илустрација)

"Летећи Супермен", "Изазов гушења", "Парацетамол изазов" само су неки од њих, а изводећи их, дјеца ризикују и живот.

На платформи је постављено упутство за родитеље на који начин да контролишу употребу Тик тока од стране дјеце, чиме се, према ријечима социолога, ограђују од креираних садржаја.

Из различитих разлога, бројне земље су ограничиле или забраниле Тик ток. И Министарство унутрашњих послова Српске у неколико наврата се оглашавало и упозоравало родитеље на неохподност заштите дјеце на интернету. Међу посљењим упозорењима је онај који се односи на "Парацетамол изазов" у којем се дјеца такмиче ко ће унијети веће количине лијека парацетамола.

- Посебно забрињава сазнање да у таквим изазовима учествују и дјеца и млади школског узраста, који се надмећу ко ће попити више таблета парацетамола да би избјегли школске и сличне обавезе. Овај изазов може имати озбиљне, а у неким ситуацијама фаталне посљедице по здравље. Сиптоми тровања укључују бол у стомаку, мучнину, проблем са координацијом и жутило коже - наведено је у саопштењу МУП-а Српске.

МУП Српске скреће пажњу управо родитељима, да сходно пословној политици наведене платформе, корисници ове мреже не могу бити особе млађе од 13 година, али нажалост подаци говоре о масовној употреби наведене апликације од стране тинејџера, па и млађе дјеце.

У ОШ "Алекса Шантић" у Бањалуци није забиљежено извођење Тик ток изазова, употреба мобилних телефона у објетку и дворишту школе ученицима је забрањена.

Школски психолог каже да ако дође до кршења правила, наставници одузимају телефон, донесу га у канцеларију стручне слижбе и само родитељ може подићи на потпис тај телефон.

У овој основној школи кажу да се на часовима одјељенске заједнице, али и на свим осталим континуирано дјеци говори о предностима и лошој страни употребе нових технологија. Вјерујемо да је слична пракса и уосталим школама.