latinica  ћирилица
02/04/2025 |  12:02 ⇒ 12:04 | Аутор: СРНА

Видовић: Прва емисија штедних обвезница Српске представља пилот-пројекат

Министарка финансија Републике Српске Зора Видовић изјавила је данас да прва емисија штедних обвезница Српске представља пилот-пројекат и изразила наду да ће наредних година издавање обвезница за грађане бити веома успјешан посао.
Зора Видовић - Фото: РТРС
Зора ВидовићФото: РТРС

Видовићева је навела да је овај пројекат значајан за будућност и да се зато у наредним годинама становништво мора обучавати ради веће финансијске писмености, поготово младих.

- Желимо да се штедња грађана, која се налази у банкама или код њих, улаже у куповину државних обвезница и да на тај начин подстичемо развој Српске, од инвестиција па надаље, и да се та средства врате Републици Српској - рекла је Видовићева новинарима у Бањалуци, гдје учествује на стручној конференцији под називом "Анализа утицаја јавне потрошње и зајмова на процес буџетирања".

Она је подсјетила да је камата на те обвезнице већа него у банкама и да ће грађани имати добитак од улагања у државне обвезнице, те да је сигурност исплате апсолутно загарантована.

Видовићева је рекла да ће сваки упис обвезница бити прихваћен, па и изван тога ако буде жеље за додатним уписом.

- Наши депозити у банкама, приватна штедња већи су од 4,5 милијарди КМ и то је прилично неискориштено. Банке са страним капиталом дио тих депозита износе вани, што је штетно за Српску и зато смо одлучили да кренемо у нови процес /у издавање обвезница/ - навела је Видовићева.

Она је рекла да јавна потрошња у Српској чини 39 до 41 одсто бруто домаћег производа /БДП/, те да је формира буџетирање које мора бити усклађено са политикама друштва.

- Сваке године када доносимо буџет форсира се оно што је предвиђено економском политиком. С друге стране, ако желите нешто више да инвестирате, можете планирати и буџет са дефицитом, али за тај дефицит иде задужење, о чему се мора водити рачуна - појаснила је Видовићева.

Према њеним рјечима, у Републици Српској има више потенцијала у приватном сектору и приватној потрошњи, али се веома лоше користи.

Предсједник Подручне привредне коморе Бањалука Горан Рачић рекао је да креирање јавне потрошње знатно утиче на буџет и привредна кретања, те да је намјера емитовања штедних обвезница Републике Српске долазак до свјежег капитала.

- У протеклом периоду имали смо дисбаланс јер су пословне банке много финансирале јавну потрошњу куповином хартија од вриједности. С друге стране ту је привреда којој је недостајало капитала и у таквој ситуацији је теже долазила до средстава јер је пословним банкама било сигурније да финансирају буџет него да улажу у привреду - навео је Рачић.

Он је констатовао да грађани највише инвестирају у некретнине због ниске стопе осигурања депозита и малих приноса на капитал, истичући да им се мора пружити могућност улагања у неке од видова хартија од вриједности.

Професор на "Бањалука колеџу" Бранка Савић навела је да је јавна потрошња саставни дио буџетирања и јавних финансија, додајући да постоје заблуде да се ова потрошња односи само на јавни сектор.

Она је нагласила да од потрошње потиче све, наводећи примјер да, ако грађанин купац не потроши, онда нема ни буџета, ни за оног у производњи, али ни за плате и тако "укруг".

Организатори конференције су "Бањалука колеџ" и Подручна привредна комора Бањалука.