latinica  ћирилица
31/03/2025 |  20:03 ⇒ 21:12 | Аутор: РТРС

Нови удар на европске суверенисте! Суд у Француској осудио Марин Ле Пен (ВИДЕО)

Суд у Паризу прогласио је Марин ле Пен, лидера покрета "Национално окупљање" - кривом за злоупотребу средстава Европског парламента. Забрањено јој је обављање јавних функција у наредних пет година.
Марин Ле Пен (Фото: EPA-EFE/TERESA SUAREZ, илустрација) -
Марин Ле Пен (Фото: EPA-EFE/TERESA SUAREZ, илустрација)

Ле Пенова је изјавила да су процес и пресуда производ жеље њених противника, да проузрокују њену "политичку смрт".

Бројна реаговања на пресуду стигла су из Италије, Мађарске, Русије. Оцјена многих је да се Европа, користећи правосуђе, обрачунава са политичким неистомишљеницима.

И предсједник Републике Српске Милорад Додик сматра да је Ле Пенова осуђена, јер је пријетња систему који не зна да губи.

"Они желе моју политичку смрт" - прво је што је рекла Марин ле Пен након што је напустила судницу у Паризу, не сачекавши да пресуда буде до краја прочитана.

Ле Пеновој је забрањено обављање јавних функција на пет година, што аутоматски подразумијева забрану кандидовања на предсједничким изборима 2027. године, чак и у случају жалбе.

Суд јој је изрекао и четири године затвора- двије године су условне, а двије ће провести ван затвора уз електронску наруквицу.

- Увјерен сам да је суд заиста узео у обзир ову ситуацију, овај став порицања, рекавши: С обзиром на то да остајете у потпуном порицању, суд сматра да постоји ризик од понављања дјела, и стога ће ова казна забране кандидовања бити одмах спроведена - рекао је Патрик Мезонев адвокат Европског парламента.

Да ли је Француска још демократија? - Питање је, а и уједно прва реакција на пресуду Ле Пеновој, како врха њене партије, тако и политичких савезника. За њих је ово јасан случај политичке елиминације противника.

Забринутост је изразио и Кремљ, наводећи да је примјетно да све више европских престоница гази демократске норме.

- Ми не желимо да се мијешамо у унутрашње ствари Француске, никада то нисмо радили, то је унутрашња ствар Француске. Али генерално, наша запажања о европским престоницама показују да оне не бјеже од тога да изађу ван граница демократије током политичког процеса - поручио је Дмитриј Песков портпарол Кремља.

Подршка Ле Пеновој, међу првима, стигла је из Мађарске и Републике Српске. Мађарски премијер Виктор Орбан кратко је написао на друштвеној мрежи Икс "И ја сам Марин", а придружио му се и предсједник Милорад Додик.

Он је оцијенио да све који не мисле као они, покушавају избрисати пресудама, а не поразити аргументима. Каже, да као и у његовом случају, пресуда није донесена због закона – већ због политике.

- Она, као и ја, плаћа цијену, јер има подршку народа коју не могу побиједити на изборима. Судови су постали оруђе оних који се боје демократије – јер знају да против нас не могу успјети на фер изборима - поручио је Милорад Додик предсједник Републике Српске.

Ово је политичка пресуда и објава рата Брисела, и то бирачима, оцијенио је замјеник италијанског премијера Матео Салвини.

- Они који се плаше пресуде бирача, често траже увјерење од судова. У Паризу су осудили Марин Ле Пен и жељели би да је уклоне из политичког живота. Лош филм који гледамо и у другим земљама попут Румуније - поручио је он.

Управо на ово, још у фебруару на Минхенској безбједносној конференцији, у говору који је шокирао многе у Европи, јасно је указао амерички потпредсједник Џеј Ди Венс. Упозорио је да се Европа удаљава од демократских вриједности, подржавајући цензуру, мијешање у изборне процесе других држава, и поништавање воље бирача, што се десило у Румунији.

- Био сам изненађен што је бивши европски комесар недавно на телевизији звучао одушевљено што је румунска влада управо поништила читаве изборе. Он је упозорио да ако ствари не буду ишле по плану, иста ствар би се могла десити и у Њемачкој. Такве галантне изјаве шокантне су за америчке уши - поручио је Ди Венс.

Уз Ле Пенову, француски суд је осудио и осам европских посланика из редова Националног окупљања за проневјеру јавних средстава, као и 12 асистената европских посланика за скривање проневјере. Суд је оцијенио да је нанијета штета од 2,9 милиона евра, јер су, како је наведено, фондовима Европског парламента плаћане особе које су заправо радиле за странку Националног окупљања.