

У Бањалуци због одрона и клизишта ванредна ситуација; У Лакташима и Градишци, почела санација и чишћење објеката (ВИДЕО)

На подручју Лакташа и Градишке почела је санација и дезинфекција заплављених подручја.
Обилне падавине, осим проблема са бујичним и оборинским водама, активирале су и клизишта. На појединим дијеловима бањалучке територије уништене су значајне дионице путне инфраструктуре. У потпуности су девастирани и макадамски путеви.
- Овај пут пропада већ не знам колико пута. Чак је и градоначелник долазио прошле године када га је однијело. Обећао је санацију и асфалтирање, али се то није догодило. Не можемо на то да утичемо. Надам се да ће након овога, видите не може се ни проћи, да ће неко нешто од надлежних учинити - каже Дарко Бањац из Пријечана.
Мјештани бањалучке мјесне заједнице Пријечани, уз помоћ надлежних, још санирају бројне посљедице.
- Ту сада имамо прљаве улице, имамо неколико гаража и дворишта у којима је била вода. Имамо неколико клизишта која су се активирала. Имамо клизиште у Улици Данила Бате Стојковића гдје је угрожена кућа - истакао је Давид Понорац.
Из градске Цивилне заштите наводе да је формирано 10 комисија, које су већ на терену.
- 150 клизишта имамо евидентираних у нашим евиденцијама и комисији ће то бити прослијеђено, заједно са подацима да се изађе на терен и утврди чињенично стање. Највише су погођене мјесне заједнице Бронзани Мајдан и горњи дио Мелина, Борковићи, Сарачица и Радосавска, Стратинска, Мањача - истакао је Драган Бабић, шеф Одсјека за послове цивилне заштите Бањалука.
Док се становници више бањалучких насеља боре са клизиштима и одронима, у Лакташима је у току дезинфекција поплављених домаћинстава, пражњење септичких јама, као и чишћење улица које су биле под водом.
Према првим подацима у Лакташима је поплављено око 60 домаћинстава.
- Даље ћемо помоћи становништву колико год можемо што се тиче санације. Предузећемо на себе те обавезе чишћења септичких јама и дезинфекције и то је за сада за ову прву фазу, даље ћемо одлучити по потреби на терену - каже Љубиша Ћеркета, руководилац Цивилне заштите, Лакташи.
Чишћење објекта, попис и санација штете почели су и на територији Градишке. Миле Петровић из Врбашке каже, вода се повукла, али не и проблеми.
- А сад је остало зло. Остаје чишћење, сушење зидова, ако имаш шта намјештаја, то убациш и ако ти ко шта да, неки добровољни прилог. То је све појединачан случај - истакао је Петровић.
Највише штете претрпјела су поткозарска села. На терену су све расположиве снаге.
- Негдје око 70 кућа је било заплављено, али у већини тих објеката већ се вода повукла, тако да већ крећемо да помажемо грађанима да се то чисти и враћа у стање употребе. Имамо и одређени број апарата и уређаја за сушење које Цивилна заштитадаје на располагање. Имамо одређени број клизишта која директно угрожавају. На три мјеста, Ресановци, Грбавци и Шашкиновци, односно Јурковица, гдје су угрожена три породична објекта - поручио је Зоран Аџић, градоначелник Градишке.
На подручју Градишке почела је санација штете и на путној инфраструктури у поткозарским селима, гдје је уништено 10 мостова и више локалних путева.