latinica  ћирилица
30/03/2025 |  19:56 ⇒ 20:14 | Аутор: РТРС

Соколац: Обиљежено 33 године од првог постројавања полицајаца (ФОТО/ВИДЕО)

У Сокоцу је обиљежено 33 године од првог постројавања полицајаца тада Српске Републике БиХ. Дан, који се, како је речено, не смије заборавити. Упућена је и јасна порука да Република Српска и њено очување остају трајни завјет.
Полагање вијенаца на Сокоцу - Фото: РТРС
Полагање вијенаца на СокоцуФото: РТРС

Уз ријечи свечане заклетве 30. марта 1992. на романијском платоу, на соколачком стадиону, 230 милицајаца тада Српске Републике БиХ стало је у строј.

- Од којих је 70 било оспособљено за извршавање посебних и специјалних задатака, а то су зачеци бригаде специјалне полиције Републике Српске. Рапорт првом министру унутрашњих послова Мићи Станишићу предао је покојни Зоран Цвијетић - каже Радован Пејић, предсједник Удружења ветерана служби безбједности Републике Српске - подружница Источно Сарајево.

Била је то прва легитимна формација Српске Републике БиХ, по усвајању Устава и Закона о унутрашњим пословима. И прва која је стала на браник отаџбине.

- Био сам испред тих момака који су 30. марта те 1992. године се постројили на стадиону и формирањем МУП-а је направило Републику Српску и сачувало Републику Српску, поготово на простору Источног Сарајева, Српског Сарајева, Пале, Лукавица, Илиџа, Вогошћа, Стари Град - наглашава учесник постројавања Предраг Бартула. 

Учесник постројавања Малко Короман, наглашава значај цијелог догађаја.

Полагање вијенаца на Сокоцу

- Ред је још поменути са смо ми и формирали се на неки начин и прије војске Републике Српске и били смо први на бранику садашњих граница и народа овог романијског и широм Републике Српске, да нисмо ми били организовани мислим да би се теже формирала и Војска Републике Српске - поручио је Короман.

Ишло се гдје је требало, са војском сарађивало. А бити полицајац у рату било је и те како тешко.

- А што је тешко, па зато што су тад полицајци требали да одржавају и јавни ред и мир унутар Српског Сарајева или Републике Српске, а кад заврше са тим послом својим што је предвиђено да раде иду на ратне задатке - наглашава Горан Шахобац, замјеник предсједавајућег Предсједништва Борачке организације Републике Српске.

Жртва која никад не смије бити заборављена - 782 полицајца дала су свој живот за Српску и њене тековине.

- Тековине саме те борбе које су оставиле нама у насљеђе да његујемо, да не заборавимо из чисто једног простог разлога да нам се то не би у историји понављало - поручио је Страхиња Башевић, начелник општине Соколац.

Томе ће свједочити и улица у Сокоцу која би ове године требало да понесе име Зорана Цвијетића, а на улазу у стадион планирано је и постављање плоче која ће свједочити о првом постројавању полиције.