latinica  ћирилица
30/03/2025 |  14:59 | Аутор: СРНА

Одржан историјски час, Нови Зејтинлик симбол страдања

Учесници манифестације "Сусрети српских земаља" данас су заједно са представницима Борачке организације Пале посјетили гробље Нови Зејтинлик на Сокоцу, положили вијенце и одали пошту погинулим борцима Одбрамбено-отаџбинског рата.
Учесници манифестације "Сусрети српских земаља" посјетили гробље Нови Зејтинлик - Фото: СРНА
Учесници манифестације "Сусрети српских земаља" посјетили гробље Нови ЗејтинликФото: СРНА

На Централном спомен-крсту на Новом Зејтинлику историчар Лазар Шкобо одржао је и историјски час и присутнима приближио значај овога мјеста.

- Ни у најљепшом тренуцима не смијемо заборавити оне који су дали своје животе да бисмо ми данас уживали у слободи. Дошли смо на гробље Нови Зејтинлик, који је највећи симбол страдања српског народа у Одбрамбено-отаџбинском рату - изјавио је Шкобо новинарима.

Он је рекао да је гробље Нови Зејтинлик симбол борбе сарајевских Срба који су поставили темељ и дали највећу жртву за стварање Републике Српске.

Шкобо је изразио наду да су млади из Србије могли да стекну праве утиске о овом битном мјесту.

Члан Борачке организације Пале Јовица Горета рекао је да су учесници манифестације положили вијенце, прислужили свијеће, чиме су изразили поштовање и подсјетили на хероје који су дали своје животе за одбрану отаџбине.

Овогодишња манифестација одржава се под слоганом "Једна застава - једна држава", а организује је Удружење за одбрану ћирилице "Добрица Ерић" у сарадњи са Представништвом Републике Српске у Србији, уз подршку Кабинета предсједника Републике Српске и помоћ дугогодишњих пријатеља манифестације.

Идеја и припреме за ову манифестацију почеле су 1994. године, а први "Сусрети" организовани су ратне 1995. године.

Од тада, овај традиционални скуп сваке године окупља Србе из региона и дијаспоре, уз богат културни, спортски и хуманитарни програм, са изузетком прекида током агресије на СРЈ 1999. године и ванредне ситуације у вези са вирусом корона током 2020. и 2021. године.

Циљ је очување и промоција српске културе, језика и идентитета, као и јачање веза међу српским заједницама широм свијета.