

У Мјанмар пристижу спасилачки тимови, наставља се потрага за преживјелима земљотреса (ВИДЕО)

Накнадни потрес је још један у низу након што је земљотрес од 7,7 степени погодио Мјанмар у петак, јавио је АП.
Епицентар потреса био је у близини другог по величини града, Мандалеја, чији становници су још једну ноћ провели на улицама, било због страха или зато што су остали без дома.
Разорни земљотрес осјетио се и у сусједном Тајланду гдје је погинуло најмање 17 особа. Локални становници забринути су да би накнадни потреси могли додатно ослабити и срушити грађевине које су већ оштећене у првом, најјачем удару.
Horrific scenes from earthquake-stricken Myanmar, where the death toll has already surpassed 1,000. #earthquake pic.twitter.com/5gF9nlD6CN
— Maimunka News (@MaimunkaNews) March 29, 2025
За сада нема извјештаја о томе да ли је данашњи потрес од 5,1 степени нанио додатне штете. Спасиоци још увијек нису успјели да стигну до свих погођених подручја. Биланс жртава у Мјанмару достигао је 1.644, а 3.408 људи се воде као нестали.
Аеродроми у Мандалеју и престоници Нејпјиду су затворени због оштећења.
Међународна помоћ, ипак, пристиже, па су два индијска војна транспортна авиона Ц-17 успјела да допреме пољску болницу, а стигао је и тим од 120 људи који ће у Мандалеју успоставити медицински центар са 60 кревета. Још индијске помоћи стигло је у највећи град Јангон који је постао чвориште за допремање стране помоћи. Очекује се да данас у Мандалеј стигне и конвој од 17 кинеских камиона са шаторима и медицинском опремом. Кина је такође упутила тим спасилаца у угрожена подручја.
Руско министарство за ванредне ситуације упутило је 120 спацилаца у Рангун, а министарство здравља је саопштило да је Москва послала и медицински тим у Мјанмар.
УН су упозориле да су у земљотресу уништене или оштећене многе медицинске установе и инфраструктура, па је од критичне важности обезбиједити довољно медицинских залиха, као и љекарског особља.