

Почиње љетно рачунање времена; Казаљке помјерити један час унапријед

У односу на прелазак на зимско рачунање времена, када се у дану помјерања казаљки спава сат дуже, прелазак на љетно рачунање времена доноси један сат мање сна.
Организму је, стога, потребно и по неколико дана да се прилагоди.
Прије промјене сата, пожељно је неколико дана раније одлазити на спавање, 15 до 30 минута него уобичајено, како би тијело лакше поднијело промјену.
Стручњаци упозоравају да једносатна промјена сна, иако не изгледа као велика, може негативно утицати на ментално и физичко здравље људи. То се најприје одражава на ритам будности и спавања.
- Обично смо, нарочито првих дана након те промјене више раздражљиви, будемо нервозни, па чак може да буде и снижено расположење. Многе студије, то стално читамо, упозоравају да се након промјене времена често дешавају и проблеми у саибраћају, повећан број саобраћајних несрећа, удеса, са посљедичним повређивањем и слично, и то је дефинитивно тако - каже Олег Грубач, психијатар Центра за ментално здравље Дома здравља Бијељина.
Помјерањем сата, тијело може доживјети стрес.
Тегобе ће највише осјетити најосјетљиве категорије, адолесценти и дјеца, старије особе, хронични пацијенти или они који се лијече од неких психијатријских болести.
- Иако на све нас може да утиче, тако да то су неке категорије које ми примијетимо у свакодневном раду, када се деси промјена сата да се појачано јављају у одређеном проценту. Обично то није узрок самог јављања болести или неког поремећаја, али свакако доприноси одређеном степену - додаје Грубач.
Велики број земаља широм свијета потпуно је одустао од ове праксе.
Само трећина земаља задржала је ову праксу.
Оваква промјена, ипак, по ријечима стручњака има и позитвне ефекте - мање сати сна, али и дужи дан и више дневне свјетлости, што свакако има позитиван ефекат на расположење.