latinica  ћирилица
28/03/2025 |  18:25 ⇒ 29/03/2025 | 07:36 | Аутор: РТРС

Ванредна ситуација проглашена у више општина и градова; Предсједник Српске најавио помоћ (ФОТО/ВИДЕО)

Због кише која, неколико дана, непрестано пада поплаве у бројним општинама и градовима у Српској. Обустављен је саобраћај на неколико магистралних путева. Све надлежне службе ангажоване су на заштити грађана и имовине. Током протекле ноћи и данас помагали су угроженом становништву. Најкритичније је у Лакташима, Градишци, Бањалуци и Челинцу.
Поплаве у Градишци - Фото: РТРС
Поплаве у ГрадишциФото: РТРС

У Градишци и Лакташима проглашена ванредна ситуација

Проблеме су изазвале мање бујичне ријеке. У појединима насељима, вода је ушла у куће, па је неколико породица у Лакташима евакуисано прошле ноћи. Поплављено је пољопривредно земљиште, настава у школама је обустављена. На више путних праваца саобраћај је био у прекиду.

Након разговора с представницима угрожених локалних заједница и надлежних републичких институција предсједник Владе и командант Републичког кризног штаба Радован Вишковић рекао је да је тренутно стање у Српској под контролом. Најважније је, каже, да нема људских жртава, а материјална штета биће санирана.

У Градишци прате водостај Врбаса и Саве, а у Лакташима позив радноспособним да помогну у угроженим подручјима.

Врбашка, Драгељи, Доњи Подградци, Топола, Лужани, боре се са бујучним водама. Попустили су насипи. Излиле су се Врбашка, Лубина, Јабланица.Око седамдесет домаћинстава поплављено је на територији Градишке. У одбрани оних чијим кућама поплаве пријете, учествују све надлежне екипе и мјештани.

На подручју Лакташа, највише је погођена највећа мјесна заједница Трн. У овом насељу, Буковици и Јаблану, ријека Буковица пробила је канал - поплављено је више од 100 домаћинстава. Касно синоћ, четири породице су евакуисане из њихових домова.

Због излијевања рјечица, бујичних вода али и раста нивоа Врбаса, страхују и у Шушњарима, највише од понављања поплава из 2014. године.

Проблем су и виши водостаји Маховљанске ријеке, Турјанице, Црквене и Вукешнице. Плаве пољопривредно земљиште и домаћинства. Све надлежне екипе су на терену. У помоћ су позвали и св радноспособно становништво.

- Ситуација није алармантна, нико није животно угрожен. Ватрогасци, комуналци, са становништвом пуне вреће са пијеском - рекао је градоначелник Лакташа Мирослав Бојић.

Надлежни се надају да ће, због смањења интензитета падавина, бити смањен и ниво водостаја. Вода у поплављеним насељима, је узоркована и сви налази су исправни.

У Бањалуци ванредна ситуација проглашена у 16 насеља.

Заплављена су домаћинства и у Бањалуци, а вода је продрла у објекте у пословној зони Рамићи. За саобраћај је затворен мост у Трну, а скоро све средње школе у Бањалуци обуставиле су наставу у другој смјени, осим Гимназије и Медицинске школе које су радиле скраћено. Школе данас нису радиле ни у Челинцу, гдје је проглашена ванредна ситуација.

Због пораста водостаја затворен је саобраћај преко Трнског моста, а на главној саобраћајници између Пријечана и Бање Луке дошло је до одрона. И девет домаћинстава у Пријечанима, одсјечено је од града.

У Дервишима мјештани се боре са оборинским водама које им са сваком јачом кишом поплаве дворишта. У страху, кажу ситуација подсјећа на ону из 2014. године.

Mост у засеоку Маријановићи (фото: Град Бања Лука)

Улице у Лазреву и Куљанима су поплављене, а Врбас се излио у Трапистима. У Рамићима угрожени су објекти у пословној зони. Тешка ситуација је и у насељима Врбања и Чесма. Набујала Врбања у Зеленом Виру пријетила је кућама.

Због поплава, у Бањалуци ванредна ситуација у 16 мјесних заједница. Да тренутна ситуација није попут поплава из 2014. године, али да је одговорност градских власти за немар у одржавању инфраструктуре очигледна, указује предсједник Скупштине града, Љубо Нинковић. Каже пропусти градоначелника континуирани у посљедњем периоду.

Из Хидроелектране Бочац кажу да чине све што је у њиховим могућностима да се низводно умање ризици од поплава.

- Ми се и даље трудимо да користимо максимално могућност наше акумулације. Значи, вршимо ретензију, успоравање поплавног таласа. Ми пуштамо 230 кубика константно. Сада до кад ћемо то издржати, зависи од дотока - навео је директор ХЕ на Врбасу Горан Милановић.

Ванредна ситуација и у Челинцу. Становништвио страхује од сценарија из 2014. године. Општинске власти предузимају све расположиве мјере како би помогле угроженима.

- Организовали смо подршку за наше грађане. Оставили смо податке за грађане да се јаве за подршку, у смислу евакуације, допреме неопходних животних потрепштина - рекао је начелник Челинца Владо Глигорић.

Републичка Цивилна заштита у пуној приправности.

- Оно што могу да кажем је да смо послали упозорења свим начелницима, да су наши тимови оперативни и да су на терену. У сваком тренутку можемо да пружимо помоћ - навео је вршилац дужности директора Цивилне заштите  Борис Трнинић.

На терену су и припадници Хеликоптерског сервиса Републике Српске. Обилазе све локације погођене обилним падавинама.

Ванредна ситуација у још неколико градова Српске

Ситуација се из минута у минут прати, а екипе Цивилне заштите су на терену. Обустављен је саобраћај на више магистралних путева, а додатна опасност пријети од одрона и клизишта. Одгођена је настава у основним и средњим школама.

Након што је водостај Сане премашио 470 центиметра у Приједору је проглашена ванредна одбрана од поплава .У појединим насељима механизацијом праве насипе да би се спријечило даље излијевање Сане. До неколико кућа вода је дошла и пријети да поплави насеља.

Багери и камиони су на терену, спремно је и више од 500 врећа са пијеском. У Цивилној заштити кажу, спремна је и радна снага.

У Новом Граду редовне мјере одбране од поплава. У Козарској Дубици и Костајници проблем праве притоке Уне. У Модричи ванредна ситуација у избјегличком насељу Добор због раста Босне и појаве бујичних вода.

Ванредно је и у Теслићу због раста Усоре.

У благом порасту водостај Укрине у Дервенти па су уведене редовне мјере одбране од поплава. Разлога за панику нема, поручује градоначелник Игор Жунић..

Разлога за страх немају ни Добојлије, увјеравају из Цивилне заштите. Према посљедњим мјерењима, ниво ријеке Босне је у благом опадању.

Водостај Саве у Семберији је у благом порасту и још није достигао ниво редовне одбране од поплава. Дрина је у стагнацији и за сада не угрожава насеља у доњем току од Зворника до Бијељине.

На Мајевици су се излиле бујичне воде, али нису угрожена домаћинства ни путни правци. У Вишеграду на удару Рзава су насеља Вардиште и Добрун. Неколико домаћинстава заплављено је у насељу Вучине.

Због излијавања воде на коловоз обустављен је саобраћај на магистралним путевима Језеро-Шипово, Приједор-Оштра Лука, Градишка-Козарска Дубица, Теслић-Добој и Церик-Лончари. У Сарајевско романијској регији саобраћајнице су проходне, али се препоручује опрез при вожњи због одрона и клизишта.

Додик: Институције Српске ће помоћи

Људима којима су поплаве начиниле материјалну штету институције Републике Српске ће помоћи, рекао је за РТРС предсједник Милорад Додик. Рекао је да прати ситуацију и да је у сталном контакту са надлежним у најугроженијим локалним заједницама. Због тога, каже, да морамо учинити све да препознамо која мјеста могу бити опасна и то у наредном периоду регулишемо.

- Свака јача киша код нас појачава и страх, али пратим редовно прогнозу и вјерујем да ће доћи до стабилизације времена и да ће бујичне воде полако почети да јењавају. Људима који имају штету треба помоћи, у контакту сам са локалним заједницама које су највише погођене. Србац, Лакташи. Видимо да је ово нешто уобичајендо што доноси прољеће о вјерујем да ће се вријеме побољшати и да ће се ријешити проблем - рекао је Додик.