latinica  ћирилица
28/03/2025 |  17:47 | Аутор: СРНА

Демарш због русофобних изјава канадског амбасадора у Русији

Министарство спољних послова Русије позвало је на разговор замјеника канадског амбасадора у Москви Брајана Ебела коме је уручен демарш у вези са русофобним коментарима канадског амбасадора у Русији Саре Тејлор.
Амбасадорка Сара Тејлор и Владимир Путин (Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV) -
Амбасадорка Сара Тејлор и Владимир Путин (Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV)

Из руског минисзарства подсјећају да је Тејлорова изнијела русофобне коментаре након полагања цвијећа на споменик Отаџбини на Пискаревском гробљу у Санкт Петербургу.

- Њеном замјенику је речено да је неприхватљиво спомињати опсаду Лењинграда у пристрасној вези са пактом Молотов-Рибентроп и Конференцијом на Јалти - наводи се у саопштењу.

Из Министарства истичу да је "инсинуација која се у томе подразумијева богохулна и увредљива за руски народ и сјећање на жртве блокаде".

- То представља неспретан покушај да се оправдају злочини нацистичких освајача и искриве историјске чињенице. Примједба Тејлорове је посебно неприкладна уочи прославе 80 година од побједе у Другом свјетском рату, чему је допринијела канадска страна, која је учествовала у антихитлеровској коалицији - наводи се у саопштењу.

Истиче се да се у понашању Тејлорове види симптом послијератне политике Канаде, која је на својој територији склонила хиљаде нацистичких злочинаца и њихових џелата.

Тејлорова је написала на друштвеној мрежи "Икс" да је "најбоља почаст мртвима истина" и да треба учити из историје, а не да се "сада искривљују циљеви".

- Сјећати се херојства и страдања Лењинграда и исхода споразума Молотов-Рибентроп и конференције на Јалти - навела је Тејлорова.

Споразум Рибентроп-Молотов је био споразум о ненападању између Њемачке и Совјетског Савеза.

Потписали су га 23. августа 1939. године у Москви совјетски министар спољних послова Вјачеслав Молотов и њемачки министар спољних послова Јоахим фон Рибентроп.

Овај споразум је био на снази до почетка операције "Барбароса" 22. јуна 1941. године када је Њемачка напала СССР.