

Кос: Мој сан је да цијели Западни Балкан буде интегрисан у ЕУ

- Мој сан је да цијели Западни Балкан буде интегрисан у ЕУ и да видим да границе и билатерални сукоби нестају баш као што су нестали у многим другим дијеловима нашег континента, а посебно овдје на италијанско-словеначкој граници. Видим то као дио своје мисије да помогнем да билатерални спорови из прошлости не стоје трајно на путу нашој заједничкој будуцћности. Знамо да су рјешења могућа - рекла је Кос на догађају "Интерег ГО!", одржаном у италијанском граду Горица и словеначком граду Нова Горица.
Истовремено је оцијенила да је фрустрирајуће видјети да "толики потенцијал остаје нереализован на Западном Балкану због билатералних тензија и неријешених спорова".
- Прекогранична сарадња увијек је била инкубатор за проширење. Често је то први корак у рушењу граница, које раздвајају Европљане- истакла је Кос.
У том контексту је, између осталог, указала на програм Интерег за регион Дунава, којим се обезбјеђује више од 130 пројеката сарадње у том историјском културном простору, "који се протеже од Шварцвалда преко Србије па све до Украјине''.
Интерег је серија програма које финансира ЕУ за подршку сарадњи, а Кос је изразила задовољство што је од јула прошле године програм сарадње Интерег Европа отворен за Србију, Албанију, Босну и Херцеговину, Молдавију, Црну Гору, Сјеверну Македонију и Украјину.
- Ове земље сада имају пун приступ 394 милиона евра финансија за прекограничне политике, и то је дивно - казала је Кос, додајући да је то повезано са постепеном интеграцијом кандидата у јединствено тржиште ЕУ.
Као примјер навела је планове ЕУ да успостави зелене траке на границама на Западном Балкану које ће, како је рекла, ако буду у потпуности спроведене, помоћи да се вријеме чекања на граници смањи за 50 до 70 одсто.
- За сваког извозника са Западног Балкана у ЕУ то ће бити огромно. Свјетска банка процјењује да би чак и трочасовно смањење времена чекања могло да повећа регионални БДП за 3 одсто - навела је Кос.
Комесарка је закључила да су "рецепт за помирење" европски пројекат, регионална сарадња и неговање повјерења између заједница.
- Сада више него икад морамо да инсистирамо на томе, јер први пут послије више од деценије имамо реалне шансе да једну или више земаља у процесу проширења уведемо у ЕУ - поручила је Кос.