

Јокић: Градска управа избјегава одговорност – депонија није блокирана, али морамо пронаћи рјешење (ВИДЕО)

- ЈП ДЕПОТ је основано 2002. године од стране Града Бањалука. Ми смо од тада уложили преко 35 милиона КМ у депонију, запошљавамо 49 радника, послујемо позитивно и посједујемо све еколошке дозволе - истакао је Јокић, нагласивши да је земљиште на којем се налази депонија плаћено Граду.
Он је објаснио да је проблем настао након приватизације предузећа "Чистоћа", које је покренуло судски поступак за поврат парцеле коју користи ДЕПОТ.
- Суд је донио одлуку да се земљиште врати "Чистоћи", али притом није разматрана вриједност складишног простора и објеката који су у међувремену изграђени. То је довело у питање одрживост система одвоза отпада у Бањалуци - рекао је Јокић.
Само Бањалука има проблем – градоначелник мора да нађе рјешење
Јокић је за скупштинском говорницом посебно истакао да градоначелник Драшко Станивуковић годинама избјегава одговорност за овај проблем.
- На депонију у Рамићима отпад одлаже још седам локалних заједница – Градишка, Лакташи, Прњавор, Челинац, Котор Варош, Кнежево и Србац. Све оне немају проблем са одвозом смећа. Само Бањалука има проблем и проглашава ванредну ситуацију - поручио је Јокић.
Он је додао да се градоначелник пет година није озбиљно бавио овим питањем.
- Ниједан приједлог нисмо добили из Градске управе. Небројено пута смо молили да сједнемо, разговарамо и нађемо рјешење. Организовао сам низ састанака на које градоначелник није нашао за сходно да дође. Сви остали (градо)начелници су се одазивали, осим Станивуковића - нагласио је Јокић.
Подсјетио је да је једини састанак одржан 17. фебруара, када је постигнут договор да се неће ићи у извршење судске пресуде, али је "Чистоћа" тај договор прекршила.
ДЕПОТ није блокирао пријем отпада
Директор ДЕПОТ је демантовао наводе градоначелника да је депонија блокирана.
- Тренутно се у ДЕПОТ ради у посебном режиму, јер је синдикат предузећа, у складу са законом, одлучио да ступи у штрајк уз минимум процеса рада. Ми примамо отпад. Прича градоначелника да смо ми блокирали пријем отпада није тачна! Ми смо вољни да примамо отпад, али мора се знати да ми не скупљамо смеће, већ га третирамо када буде довезено у депонију - објаснио је Јокић.
Посебно је нагласио да је срамотно што је отпад концентрисан у урбаним дијеловима града, док су приградска насеља очишћена.
- ДЕПОТ није ништа блокирао. Наши радници су угрожени, предузеће је угрожено, као и његова имовина. Ако ДЕПОТ стане потпуно, може доћи до несагледивих посљедица – неконтролисаног пожара и загађења Врбаса - упозорио је Јокић.
Хитан апел за рјешење
Јокић је позвао Градску управу да се активно укључи у рјешавање проблема.
- Овај проблем не смијемо политизовати – овдје је ријеч о здрављу људи бањалучке регије. Град мора хитно пронаћи рјешење – или нову локацију за депонију, или замјенску парцелу за "Чистоћу", или модел исплате тог предузећа. Вријеме истиче, морамо дјеловати сада - закључио је Јокић у скупштинском обраћању.