

Лавров: САД не желе сукоб двије нуклеарне силе и Русија је са тим сагласна

- Не заваравамо се. Са "партнерима" из доба Бајдена смо дубоко заглибили у билатералним односима. Али, када је у питању намјера Трампових људи да те односе учине узајамно корисним, тамо гдје је то могуће, и заснованим на уважавању тамо гдје не мислимо исто и да не дозволе да неслагања двије највеће нуклеарне силе прерасту у сукоб - ту имамо консензус - рекао је Лавров у интервјуу за руски Први канал.
Према његовим ријечима, Москва и Вашингтон су обновили дијалог упркос озбиљним неслагањима и дискутују не само о Украјини.
- То што смо сада, упркос озбиљним неслагањима, обновили дијалог, то је повратак на нормално стање. Такав дијалог је неопходан. И при томе не разговарамо само о Украјини - истакао је руски министар, додајући да оно што су двије земље прошле за вријеме Бајдена представља аномалију.
Он је рекао да Русија неће заборавити на изреку "вјеруј, али ипак провјери" приликом поновног успостављања дијалога са САД.
- Вјеруј, али ипак провјери. Велика заповијест бившег америчког предсједника Роналда Регана. Трамп се тога сјетио. Нећемо то заборавити - рекао је Лавров.
Како је додао, двије земље разматрају перспективу отклањања препрека у вези са узајамно корисним економским пројектима.
- То су енергетика, космос, Арктик. И САД и Русија су арктичке државе - додао је он.
О "Сјеверном току"
Неслагања између двије државе има и даље, на примјер, то се односи на обнављање рада гасовода "Сјеверни ток".
- Постоје, наравно, неслагања. Али, успостављање нормалног енергетског снабдијевања Европе, зар је то у интересу само САД и Русије? У току су разговори о "Сјеверном току". Наравно, биће интересантно ако Американци искористе свој утицај на Европу како би је натјерали да не одустане од руског гаса. Али, то је скоро надреално - констатовао је Лавров.
Европа и привреда плаћају сада енергенте неколико пута скупље неко Америка, напоменуо је Лавров.
- При томе, људи као што је њемачки министар економије Роберт Хабек, предсједник Европске комисије Урсула фон дер Лајен, министар одбране Њемачке Борис Писторијус, сви они говоре да ни по коју цијену неће дозволити да се обнови рад гасовода. То или су болесни људи или самоубице - рекао је Лавров.
Шеф руске дипломатије је примјетио да су многи пријатељи Русије констатовали да је реакција САД на Специјалну војну операцију била претјерана. Како је додао, Москва је 10 година прије почетка СВО упозоравала на могуће посљедице.
- Бивши предсједник Џозеф Бајден је вјештачки поставио украјинску тему на врх међународне агенде. Многи пријатељи су нам говорили да та тема то није заслуживала и да је претјерана била реакција на Специјалну војну операцију, која је покренута 10 година након што смо почели да упозоравамо на посљедице - рекао је Лавров.
Лавров је истакао да је специјални изасланик америчког предсједника Стивен Виткоф мудар и енергичан човјек који је разумиео суштину украјинског сукоба, али да он прецјењује европске елите које не желе да Кијев одустане.
Упитан да ли дијели оптимизам Виткофа да би примирје у Украјини могло да буде постигнуто до Ускрса, Лавров је одговорио:
- Не бих тако поставио питање. Схватам шта жели Стивен Виткоф. Он је интелигентан, енергичан човјек. Он сматра да сви треба да разумију елементарне, по његовом мишљењу, ствари - рекао је он.
Зеленски свјестан да су му дани одбројани
Па ни сам Володимир Зеленски не жели да одустане, рекао је Лавров.
- Он схвата да су његови дани одбројани, да је на његов свијетли лик (како је желио да се представи у народу) давно пала сјенка, осим оног дијела становништва који има радикалне, ултрадесничарске, реваншистичке и бандеровске погледе - објаснио је руски званичник.
О Гренланду
Руски министар осврнуо се и на "случај Гренланд", оцијенивши да су ставови генералног секретара НАТО по том питању срамотни.
- Што се тиче Гренланда. Срамотна изјава. Генерални секретар НАТО Марк Руте је прије почетка разговора с америчким предсједником у Бијелој кући изразио наду да САД неће укључивати Алијансу у тему Гренланда. Шта се дешава? Човјек који је дужан да води рачуна о интересима држава-чланица – Данска под чијом је Гренланд сада контролом је члан НАТО – и да не дозволи кршење територијалне цјеловитости држава које су дио блока, каже да се тиме бави али да не жели да се изјашњава о Гренланду. Али, о Украјини, која није дио НАТО и никада неће ни бити, Марк Руте нема проблем да се изјашњава шта захтијевају, да нико не смије ни да пипне територијалну цјеловитост Украјине. Територијалну цјеловитост Данске можете колико хоћете, али Украјину да нисте ни пипнули. Смијешан и јадан човјек - рекао је Лавров.
О понашању ЕУ и примирју у Украјни
Лавров је указао да су европски лидери, који су били против примирја у Украјини, драстично промијенили став након што се промијенила ситуација и сам Кијев саопштио да је сагласан са тиме.
Он је подсјетио да је почетком марта Кијев први пут саопштио да је спреман на тридесетодневно примирје и затражио да то и Русија прихвати.
- Макрон, Стармер, Фон дер Лајен и остали попут њих одмах су почели да вичу да је сада лопта у рукама предсједника Русије Владимира Путина иако су три дана прије тога говорили да нема примирја, да је потребно да прије преговора снабдију Украјину оружјем како би она наступила са позиција силе. Одмах су промијенили свој став чим је почео другачији вјетар да дува - указао је Лавров.