latinica  ћирилица
10/03/2025 |  12:20 | Аутор: РТРС

Најбољи необјављен драмски текст "Све што нисмо могли рећи" аутора Марка Дукића

Према резултатима Јавног конкурса за избор најбољег необјављеног домаћег драмског текста за 2024. годину, који је спровело Позориште Приједор у сарадњи са Министарством просвјете и културе Републике Српске, најбољим је проглашен текст "Све што нисмо могли рећи", аутора Марка Дукића.
Министарство просвјете и културе - Фото: РТРС
Министарство просвјете и културеФото: РТРС

Саставни дио награде, осим вриједног новчаног дијела, доноси премијерно извођење представе на сцени Позоришта Приједор у позоришној сезони 2024/2025. године те њено уврштавање на редован репертоар.

Као другопласирани изабран је драмски текст Сање Савић Милосављевић "Кад заборавиш јули", а трећепласирани је текст "Носачи", аутора Зорана Тодоровића.

Како је то конкурсом предвиђено, аутор најбољег проглашеног текста награђује се са 10.000,00 КМ, аутор другопласираног текста са 3.000,00 КМ, а аутор трећепласираног текста са 2.000,00 КМ.

Одлуку о најбољим текстовима, процјењујући између 42 драмска текста колико их је пристигло по конкурсу, донијела је именована комисија у саставу: Радмила Вучковић, глумица и драматург, Белинда Стијак, глумица и редитељ Мирослав Синкић, глумац.

Конкурс за избор најбољег необјављеног домаћег драмског текста, који Министарство реализује кроз пројекат развоја домаћег драмског текста "Реци наглас" од 2022. године, реализован је други пут.

Конкурс се расписује бијенално с циљем подстицања развоја савременог домаћег драмског текста, те јачања савремене позоришне сцене и развоја позоришних средина, као једног од стратешких праваца Министарства када је ријеч о развоју културе у Републици Српској.

Први конкурс за најбољи необјављени домаћи драмски текст "Реци наглас" реализован je у сарадњи са Градским позориштем Градишка, које је 2023. године поставило на сцену представу „Миропомазани", према конкурсом награђеном драмском тексту Зорана Тодоровића. Сљедећи конкурс биће реализован опет са другим градским позориштем и планирано је да то буде у сарадњи са Градским позориштем "Семберија" у Бијељини.

У прилогу је и званична Одлука и образложење Комисије за избор најбољих необјављених драмских текстова достављених на Јавни конкурс за избор најбољег необјављеног домаћег драмског текста "Реци наглас" за 2024. годину