

Млади умјетници одржали вече посвећено успомени на младог пијанисту Андрију Чикића

Наступима младих умјетника је "прослављен други небески рођендан Андрије Чикића", који је један од ученика убијених у основној школи "Владислав Рибникар", а његова мајка Сузана Станковић Чикић је у обраћању подсјетила да би њен син данас напунио 16 година.
У дирљивом и потресном обраћању, Станковић Чикић је рекла да би Андрија свој рођендан прославио са својм друговима, и да је "ово вече љубав и посебног пријатељства", додавши: "Свог сина волим бескрајно и знам да је он сада овде са мном".
Станковић Чикић се присјетила како је трогодишњем Андрији једном рекла да кад би је Бог питао какво дијете жели одговорила да жели баш овакво какво је он, на шта се дјечак насмејао несвјестан тежине ријечи.
Пошто ју је, пред трагедију, био одушевио неким својим коменатаром, Станковић Чикић је поново сину рекла да би Богу рекла да жели дијете као што је он, на шта је Андрија упитао: "Баш овакво, ништа не би мијењала"?
- Ништа. Ти си савршен какав јеси. И био је савршен - рекла је Станковић Чикић, измамивши сузе код бројних посјетилаца.
Млади пијаниста Игор Главашић извео је Бахов Прелудијум у ес молу, а касније и Сонату у ес дуру Хајдна, Шуманово "Сањарење" и Ноктурно у цис молу Чајковског, док је Дуња Клаић представила своју слику "Нови почетак", рађену темпером на платну.
Милица Петровић је прочитала свој есеј "Аутограм вриједан милиона", у коме је говорила о свом "посебном пријатељству" са Чикићем, чији је "осмијех развејао сваку тами и доносио срећу", а "свирао је Рахмањинова са 12 година, што не може свако".
Током вечери се, између осталог, Алекса Ивић присјетио како је иницирао петицију да музичко такмичење за младе композиторе носи име Андрије Чикарића, и како је упознао његове родитеље.
Првонаграђени у категорији до 14 година прошлогодишњег меморијала "Андрија Чикић", мали пијаниста Давид Божић је извео своју композицију "Суздаљ", која је посвећена жртвама у "Рибникару", а деветогодишња дјевојчица Чарна Јаничић за клавиром своју "Послије тишине".
Јаничић је извела "Изнад дуге" уз клавирску сарадњу Ане Фелин, обоисткиња Дуња Клаић је одсвирала "Мајску пјесму" Пушечникова, а Давид Божић Рахмањинов "Прелудијум", а потом са млађим братом Димитријем Божићем "Ми смо дјеца неба".
При завршетку вечери Главашић је извео музички мозаик креиран из фрагмената дјела Баха, Чајковског, Хајдна, Шумана и Шопена, повезаних Чикићевом композицијом "Емоције", а приказан је и кратки филм о Андрији "Нови почетак" редитељке Анђеле Џаферовић.
На крају је "Емоције", уз снимак Чикића за клавиром, извео камерни оркестар ког су, вођени диригентом Катарином Божић, чинили виолинисти Миљана Костић, Јелена Пејановић, Тијана Милаковић и Игор Хавран, као и виолисти Тијана Димитров и Арсеније Рашић, уз виолончелисткињу Анамарију Илић и контрабасисту Бориса Живановића. Програм је водио Милош Миловановић.