

Свјетски медији о пресуди предсједнику Српске: Жестоке контроверзе и трајни утицај на кохезију у БиХ

Директ у тексту под насловом "Затворска казна за српског политичара: Да ли сада постоји опасност од ескалације у БиХ?" пише да правно поступак остаје деликатан: оптужница је критикована као нејасна, а сумње у независност суда остају.
- У почетку се очекивало да ће се тражити компромис како би се очувао ауторитет високог представника без угрожавања стабилности. Али осуда сада представља јасну демонстрацију моћи – такође за ЕУ, која још увек има утицај у БиХ, за разлику од региона као што су Украјина или Блиски исток - наводи се у тексту.
Како се истиче, пресуда тестира стабилност Босне и Херцеговине и могла би довести у питање Дејтонски споразум, као и улогу високог представника.
Портал Фрајлих у тексту "Скандал у БиХ: Руке даље од Додика!" истакао је да је Шмитова моћ сумњива, али да суд плеше на његову мелодију.
- Да ли је био независан или је неко овдје повукао конце? Суђење је било игра у сјенци: једва да је било јавних доказа, тајни преговори који вапе за политичким договором. Високи представник је требао осигурати мир, али Шмит, подржан од стране САД и ЕУ, дијели земљу - наводи се у тексту.
Додају да према Дејтону, Република Српска има јасна права а ова пресуда је чини метом.
- То је опасан преседан. Када је изабрани предсједник кажњен за свој рад, нико више није сигуран. Једна година затвора и шест година политичке забране могли би убити Додикову каријеру и окренути Републику Српску против централне власти. Казна је апсурдно оштра у поређењу са другим случајевима, јасан показатељ да овдје није у игри закон већ политика моћ. Босна и Херцеговина се колеба, а ова пресуда би је коначно могла поништити - додаје аутор.
Навео је да је Додик након пресуде изјавио: "Желимо да одржимо мир и позивамо све у Републици Српској да осигурају стабилност. Ми не нападамо никога, немамо ратни план. Разговори да, али незнање не: Босна и Херцеговина мора постати уставна и одржива за све, без губитка наших права."
Аутор на крају закључује да је Дејтонски споразум требало да донесе стабилност, а ова пресуда је уништава.
- Предсједник је кажњен за своје дужности, на основу правила човјека без мандата. Одбрана је била у праву: Додик је поступио легално. Суд се заснива на захтјевима о којима ниједан парламент није одлучио – апсурд у било којој демократији.
"Мутно суђење у Босни и Херцеговини - Судски предмет Милорада Додика" наслов је текста у којем се портал hungarianconservative осврнуо на пресуду предсједнику Додику.
Како стоји у тексту, Тужилаштво је оптужило Додика и Лукића који су наводно игнорисали директиве нелегитимног високог представника Кристијана Шмита.
- Одбрана јасно показује да је Додик поступио у складу са Уставом Републике Српске и својим законским обавезама. Тужилаштво се, међутим, ослања на Шмитова контроверзна бонска овлашћења, која му дају диктаторска овлашћења да доноси законе и спроводи одлуке – овлашћења која никада није одобрио Савјет безбедности УН. Чак је и само Шмитово именовање скандал, јер се догодило без одобрења Савјета безбједности, озбиљно нарушавајући његов легитимитет - стоји у тексту.
Како се наводи, сама оптужница је правна травестија: она се ослања на нејасне формулације које једва поткрепљују конкретне прекршаје, појачавајући утисак монтираног показног суђења.
- Оспоравање нелегалног "високог представника" Кристијана Шмита у пакету са Судом и Тужилаштвом БиХ, као пуким инструменатима "охаеризма", на међународном нивоу важно је за интернационализацију питања повратка уређења БиХ на изворни Дејтон, истиче се у тексту објављеном на порталу "EagleEyeExplore" под насловом "Пресуда Додику: политика једностраног диктата.
У тексту се истиче да би све домаће и иностране актере требало стално подсјећати да ће се БиХ распасти уколико се на врати на 1995. годину, то јесте на уређење БиХ према дејтонском Уставу.
- Од закључења Дејтонског споразума тече континуиран процес дерогирања уставне позиције Републике Српске. Чини се да није било повољнијих међународних околности да се тај процес заустави и преокрене. Од зрелости и храбрости српских политичара, као и од далековидости народа Републике Српске зависи да ли ће до тог прелома доћи и да ли ће од одбране њеног највишег званичника /предсједника Републике Српске Милорада Додика/ пресудну историјску користи извући, ипак, Република Српска - наводи се у тексту.
"Босна на ивици колапса послије затворске казне предсједника Српске" текст је који је објавио портал The European Conservative у којем се наводи да Босна и Херцеговина није држава; то је прекид ватре између три нације које се претварају да су једна, и ускоро би могао доћи до краја.
- Додик, који је раније рекао да ће одбацити пресуду суда "ма каква она била", појавио се у сриједу да се обратио својим присталицама испред Народне скупштине у Бањалуци, главном граду Републике Српске. „Кажу да сам крив, али нема разлога за бригу“, рекао је предсједник. „Научио сам да се носим са тежим ситуацијама. Оно што је важно је да сте ви овде” - стоји у тексту.