latinica  ћирилица
22/02/2025 |  09:03 ⇒ 12:08 | Аутор: РТРС

Поповић: Ако дозволимо да странац замијени законодавне органе, погазили смо сами себе (ВИДЕО)

Ми смо у протеклом периоду деведесетих година прошли компликоване ситуације, ово што имамо данас је преткретница и у негативном смислу за Дејтонски споразум и Републику Српску, рекао је Витомир Поповић, професор на Правном факултету Унуверзитета у Бањалуци, гостујући у нашем Јутарњем програму.
Витомир Поповић - Фото: РТРС
Витомир ПоповићФото: РТРС

Поповић је рекао да не подржава ни личности ни партије, те да је учествовао и сам у стварању Републике Српске, и емотивно је везан за њу. 

- Ви знате да је нас 1389. године док је била Косовска битка билло тада приближно као Енглеза. Њих данас има око 70 милиона, а ми смо страдали у балканским ратовима. Па смо онда једну трећину популације, дакле најпродуктивнијег становништва, младића и бораца изгубили у том рату, а онда смо имали Други свјетски рат. У том рату смо изгубиули велики број људи - рекао је Поповић.

Он је додао да је остао и велики број инвалида који данас све теже воде рачуна да опстану и да преживе, зато сматрамо да је ово вријеме пресудно, јер нема среће тамо гдје треба странци да донесу ту срећу.

- Све оно што се дешавало Срби су морали да плате, сву штету током тих разарања и изгубљено је бројно српско становништво. Долазимо у фазу када закључујемо да је ово највећи удар на Републику Српску - истиче Поповић

Истакао је и да није у питању само предсједник Републике Српске Милорад Додик, већ институције Републике Српске, Влада, као и питање правосудног система.

- Према томе ако омогућимо супротно Дејтснком споразуму, неком странцу без обзира како се он зове, да он замијени законодавне органе и Скупштину Републике Српске, а да тиме директно утиче на извршну власт, ви ћете доћи у позицију да сте погазили самог себе - закључио је Поповић.