latinica  ћирилица
21/02/2025 |  12:01 ⇒ 12:04 | Аутор: СРНА

Цицовић: Обиљежавање 33 године од доношења првог Устава Српске у Београду 28. фебруара

Дан Републике Српске - 9. јануар и 33 године од доношење првог Устава Републике Српске биће свечано обиљежен у Београду 28. фебруара у присуству највиших званичника Српске, Србије и Његове светости патријарха српског Порфирија, изјавио је шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић.
Млађен Цицовић - Фото: РТРС
Млађен ЦицовићФото: РТРС

- Ове године 28. фебруара у 18.00 часова у Дому Војске у Београду ћемо се окупити уз један пригодан музичко-сценски програм, гдје ћемо приказати уставни континуитет и опредијељеност српског народа кроз историју за поштовање права и правних норми и свега онога што доприноси миру и стабилности - рекао је Цицовић за Срну.

Цицовић је указао да је Република Српска настала, а њен Устав проглашен, у миру, много прије рата, са јасним порукама да српски народ жели само мир и да сачува своју конститутивност.

- У околностима у којима се налази и Србија и Српска наше окупљање је прије свега на слогану који је био и слоган овогодишњег заједничког обиљежавања Сретења: "Саборност и понос" - рекао је Цицовић.

Он је нагласио да ће из Београда и овог 28. фебруара бити упућена јасна порука да су и Републике Српска и Србија за мир и стабилност у региону и да су борећи се вијековима за своју слободу увијек поручивали - "колико год нам је важна наша слобода и будућност једнако важна и слобода свих наших комшија".

- Просто, вјерујем да ће те поруке допријети до свих и да ће сви разумјети да нам је потребан разговор, да само ми који живимо у овом региону можемо заједнички да градимо нашу будућност и да рјешавамо разговором све проблеме и све изазове који су пред нама - рекао је Цицовић.

Скупштина српског народа БиХ донијела је Устав 28. фебруара 1992. године који је једногласно усвојен на темељима Декларације о оснивању и гарантовао је пуну равноправност и једнакост народа и грађана Републике.

Највиши правни акт Републике Српске, који је уз одређене амандмане и данас на снази, донесен је прије избијања трагичних сукоба, те једностраног бошњачког и хрватског проглашења независности БиХ након референдума одржаног 1. марта на којем нису учествовали Срби.