latinica  ћирилица
19/02/2025 |  16:52 ⇒ 17:32 | Аутор: СРНА

Бубић предложио ослобађајућу пресуду за предсједника Српске

Горан Бубић, који пред Судом БиХ брани предсједника Републике Српске Милорада Додика, на крају изношења завршних ријечи предложио је Суду да предсједнику Српске изрекне ослобађајућу пресуду.
Горан Бубић - Фото: РТРС
Горан БубићФото: РТРС

Бубић је рекао да је увјерен да ће Суд овај предмет вратити тамо одакле је и почео, а то је у политику.

Током изношења завршних ријечи, Бубић је рекао да Кристијан Шмит не може тумачити легитимност свог постављења за високог представника већ да о томе мора постојати акт.

Појаснио је да у Анексу један Дејтонског споразума пише да је БиХ чланица УН, што искључује старатељство, а то значи да нико са стране не може доносити законе.

Он је поновио да високог представника потврђује УН, те да се овдје може рећи да је дошло до узурпације надлежности.

Бубић је у завршној ријечи представио и изјаве ранијих високих представника након што су завршили мандате у БиХ.

- Мислим да су то њихове најискреније изјаве. Кад овдје заврше мандат оду и пишу књиге и чланке - рекао је Бубић.

Осврћући се на легитимност Шмита, Бубић је истакао да нико разуман није и неће ставити печат и потпис у вези Шмитовог именовања.

Бубић је завршио изношење завршних ријечи након више од четири часа излагања, а изношење завршних ријечи започео је Додик који је раније најавио да ће му бити потребна два часа.