latinica  ћирилица
17/02/2025 |  14:20 ⇒ 14:34 | Аутор: РТРС

Трнинић: Поразно да у саобраћају губимо младе људе; Важне едукације будућих возача

На путевима Српске током претходног викенда у саобраћајним несрећама живот су изубила три лица. Иако статистике показују да се на нашим путевима смањује број несрећа са смртним исходима, биланс у викенду иза нас упозорава да је неопходан већи опрез свих учесника у саобраћају.
Дејан Трнинић - Фото: РТРС
Дејан ТрнинићФото: РТРС

Најчешће жртве саобраћајних несрећа су млади. У претходним годинама, у чак 30 одсто несрећа, смртно су страдала лица старости од 18 до 30 година.

Дејан Трнинић, из бањалучког Удружења жртава саобраћајних незгода "СТЕП", разлог види у брзој вожњи и вожњи под дејством алкохола.

Према његовим ријечима, чест узрок несрећа је и коришћење мобилних телефона за воланом.

- Поразно је да у саобраћају губимо младе људе, који су будућност друштва. Зато, морамо много више улагати превентивно у безбједност у саобраћају. Нарочито је важна едукација младих, који су будући возачи. Млад човјек, када добије озачку дозволу, он је, заправо, само научио да вози, а пут је дуг до одговорног понашања у саобраћају – рекао је Трнинић у изјави за Радио Републике Српске.

Да су честе саобраћајне несреће до којих долази услијед употребе мобилних телефона током вожње, тврди и Милија Радовић, из Агенције за безбједност саобраћаја Српске.

Према подацима Агенције, у Бањалуци сваки пети возач служи се мобилним уређајем, чиме угрожава, како себе, тако и све друге учеснике у саобраћају. Говорећи о безбједности саобраћаја, Радовић је рекао да је током прошле године остварен напредак у смањењу просјечне брзине возила.

- У 2023. години, 60 одсто возача возило је преко ограничења, док је током 2024. тај број износио око 40 одсто, што представља значајно смањење. Мислим да је то резултат улагања Владе РС у стационарне и мобилне радаре, као и у пресретаче. Чини ми се да је то дало резултате, изјавио је Радовић у програму нашег Радија.

На путевима у Републици Српској у току протекле године погинуле су 93 особе, у више од 10.800 саобраћајних незгода. У односу на раније године, биљежи се смањење броја погинулих, али је повећан број повријеђених.

Приједор, Бањалука, Добој и Градишка градови су у којима је идентификовано највише опасних мјеста, а до сада је у Српској укупно на магистралној и регионалној путној мрежи у Републици Српској регистровано укупно 75 црних тачака.