Сретење 2025. топ банер
latinica  ћирилица
13/02/2025 |  13:43 ⇒ 14:39 | Аутор: РТРС

Влада Српске утврдила Приједлог закона о помиловању

Владa Републике Српске утврдила је данас, на 105. сједници у Бањалуци, Приједлог закона о помиловању.
Сједница Владе Републике Српске - Фото: Уступљена фотографија
Сједница Владе Републике СрпскеФото: Уступљена фотографија

Како наводе из Владе Српске, наведеним законским рјешењем се утврђује институција надлежна за давање помиловања, прописују облици помиловања и кривична дјела за која се помиловање не може дати, поступање по молби за помиловање, надлежност Комисије за помиловање, садржај одлуке о помиловању, као и друга питања у вези са одлучивањем по молби за помиловање.

- Циљ доношења Приједлога је усклађивање с измјенама одговарајућих одредаба Кривичног законика Републике Српске и Закона о извршењу кривичних и прекршајних санкција Републике Српске, као и ефикасније поступање по молбама за помиловање - наводи се у саопштењу.

Наиме, Народна скупштина Републике Српске, 2021. године усвојила је Закон о измјенама и допунама Кривичног законика Републике Српске, којим је уведена нова казна – казна доживотног затвора за најтежа кривична дјела, као и најтеже облике тешких кривичних дјела. Истим законом је допуњена одредба члана 101, којим је прописан садржај института помиловања на начин да је прописано да се помиловање не може дати лицу које је осуђено на казну доживотног затвора прије него што је издржало 25 година затвора.

Закон о извршењу кривичних и прекршајних санкција Републике Српске, такође у члану 192. став 5. прописује да се затвореник отпушта из Установе на основу Одлуке о помиловању, а такође прописује услове и поступак отпуштања затвореника из Установе.

- С обзиром на наведено, као и чињеницу да је Министарства правде надлежно за именовање и рад Комисије за помиловање која поступа по молбама за помиловање, било је неопходно ускладити одредбе Закона о помиловању са одговарајућим одредбама наведених закона - додаје се у саопштењу Владе.

Како напомињу, било је потребно и измијенити измјене у дијелу именовања Комисије за помиловања у смислу прописивања трајања мандата на који се именују чланови Комисије, као и обавеза доношења подзаконског акта којим ће се уредити начин и функционисања Комисије, те се из тих разлога приступило изради овог закона.

- Сходно томе, приликом израде Приједлога овог закона прецизирана је одредба која се односи на поступак утврђивања сукоба интереса, те је додата одредба која се односи на случај да се, уколико се утврди постојање сукоба интереса, замјена члана Комисије врши по истом поступку по којем се члан и именује - додају из Владе Српске.

Влада Српске утврдила је и Нацрт закона о иновационој дјелатности Републике Српске.

- Усвајањем Закона о иновационој дјелатности Републике Српске у наш правни систем, омогућио би се развој иновационе дјелатности наше државе. Развијањем иновационе дјелатности повезале би се активности државе, пословног сектора, научне и академске заједнице, те грађана, а што би резултовало модернизацијом привреде, употребом иновативних производних технологија, као и развој капацитета и инфраструктуре за наведене активности - додаје се у саопштењу.

Како додају, наведеним Законом предвиђа се оснивање Фонда за иновациону дјелатност Републике Српске, који би централизовао финансијска средства која се издвајају за развој иновација, науке и нових технологија. Фонд би поред средстава издвојених из буџета Републике Српске, прикупљао средства из донација, прилога, поклона, помоћи, средстава остварених по основу међународних програма, пројеката и других активности у области иновационе дјелатности, прихода које оствари обављањем послова из своје надлежности и других извора.

Рад Фонда контролисала би Влада Републике Српске посредством Министарства за научнотехнолошки развој и високо образовање, те Управног одбора састављеног од представника релевантних министарстава, те стручњака из области иновационе дјелатности.

Поред тога, предвиђа се и увођење Евиденција субјеката иновационог система, који би на једном мјесту објединио и водио евиденцију субјеката иновационог система, те би на тај начин био олакшан приступ финансирању иновационе дјелатности.

Влада Српске на данашњој сједници усвојила је и Информацију о почетку реализације пројекта ЕУ за послове будућности и Рјешење о именовању чланова Управног одбора пројекта ЕУ за послове будућности из Републике Српске.

- Током 2021. године у БиХ је израђен пакет акционих докумената за ИПА 3 за 2021. годину. У изради предметног пакета учествовале су институције са свих нивоа власти у БиХ. Влада Републике Српске је дала сагласност на Споразум о финансирању годишњег акционог програма за БиХ за 2021. годину - истиче се у саопштењу.

У оквиру пакета ИПА 3 за 2021. годину усвојен је и акциони документ Подршка за ублажавање социо-економских посљедица пандемије вируса Корона у БиХ: образовање, запошљавање, социјална заштита и политике инклузије из којег је произашао пројекат ЕУ за послове будућности.

Вриједност пројекта је 5.552.000,00 евра од чега је Европска унија обезбиједила пет милиона евра док је преосталих 552.000,00 евра обезбиједила Међународна организација рада која и имплементира пројекат. Поред директне помоћи у виду грантова, пројекат ће пружити и техничку помоћ за развој капацитета јавних завода/служби за запошљавање и других релевантних институција за припрему, апсорпцију и коришћење иновација у политици запошљавања које уводи пројекат.

Трајање пројекта је 48 мјесеци, почевши од 1. новембра 2024. године, при чему је период од 1. новембра 2024. године до 28. фебруара 2025. године припремна фаза пројекта.

Такође, усвојена је Информацију о почетку реализације пројекта ЕУ за развој приватног сектора у БиХ, те Рјешење о именовању чланова пројектне савјетодавне групе пројекта ЕУ за развој приватног сектора у БиХ из Републике Српске.

Током 2021. године у БиХ је израђен пакет акционих докумената за ИПА 3 за 2021. годину. У изради предметног пакета учествовале су институције са свих нивоа власти у БиХ. Влада Републике Српске је дала сагласност на Споразум о финансирању годишњег акционог програма за БиХ за 2021. годину.

У оквиру пакета ИПА 3 за 2021. годину усвојен је и акциони документ Подршка ЕУ за Развој приватног сектора у БиХ (након Корона вируса) из којег је произашао пројекат ЕУ за развој приватног сектора у БиХ.

Циљ пројекта је повећање конкурентности и иновативности микро, малих и средњих предузећа у БиХ, у складу са транзицијом према зеленој и дигиталној економији. Реализација пројекта почела је у децембру 2024. године, а превиђено трајање пројекта је 36 мјесеци.

Вриједност пројекта је девет милиона евра од чега је Европска унија обезбиједила осам милиона евра, а један милион евра Њемачко савезно министарство за економску сарадњу и развој. Пројекат имплементира Њемачка агенција за међународну сарадњу и Организација за економску сарадњу и развој.