Сретење 2025. топ банер
latinica  ћирилица
13/02/2025 |  09:02 ⇒ 09:18 | Аутор: РТРС

Грбић: Због нерада у Министарству комуникација и транспорта БиХ превозници у Српској на великом губитку (ВИДЕО)

Возачи камиона из Бих и даље су на мукама због правила ЕУ према којем возачи камиона из БиХ могу провести само 90 дана у пола године у ЕУ. Усвајање овог правила нанијело је финанцијске штете свим превозницима, тврди Никола Грбић, предсједник Удружења превозника за унутрашњи и међународни транспорт Републике Српске.
Граничи прелаз - камиони - Фото: РТРС
Граничи прелаз - камиониФото: РТРС

Грбић је у нашем Јутарњем програму нагласио да имају проблем са инспекцијама које не признају лиценце издате од стране Министарства саобраћаја и веза Републике Српске.

- Упућивали смо захтјеве и раније, а и данас ћемо предати захтјев за хитан састанак у ресорном министарству гдје ћемо тражимо од њих да нам кажу да ли су наше лиценце валидне и, ако јесу, зашто нас иснпекција шиканира и зашто не можемо да добијемо билатералне и ЦЕМТ дозволе на нивоу БиХ - каже Грбић.

Како каже, Министарству саобраћаја и веза Српске су везане руке јер се све рјешава на нивоу БиХ.

- Морамо сјести и разговарати и видјети имају ли снаге и моћи утицати на иституције БиХ и ЕУ - каже Грбић.

Како истиче, никад горе за пословање превозника није било него сада.

- Јавашлук и нерад влада у Министарству комуникација и транспорта БиХ. Тамо се баве само својим интересом, а не интересом превозника. Дошли смо у период да немамо нормалан амбијент за рад. Велики број превозника размишља да оде у земље ЕУ да ради. Тренутно Њемачка потражује 70.000 професионалних возача. Тамо су услови бољи, немате граница и чекања, а плата је три пута већа - истиче Грбић.

Грбић наглашава да се на мјесечном нивоу може одрадити око 20 транспорта у ЕУ, али да се због недостатка дозвола тај број своди на само неколико, због чега губи посао и пословне партнере.

Напоменуо да ће власници фирми који остану у БиХ морати да имају дупле посаде које ће радити 90 дана, а исто толико бити кући.

- Да бисмо их платили, цијене превоза биће веће од 25 до 30 одсто, што ће ланчано утицати на повећање цијена других производа. Ко то може да плати - запитао је Грбић.

Он је подсјетио да је од 2019. године из БиХ отишло више од 7.500 професионалних возача, а више од 2.500 превозничких фирми од раније је регистровано у Хрватској и Словенији.