![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
Марић: Порука о важности јединства српског народа, заставе Србије и Српске на Кајмакчалану
![Заставе Српске и Србије Заставе Српске и Србије - Фото: РТРС](../_FOTO/nwz/1686/168629.jpg)
- Слављење Сретења - великог верског празника, као и скуп у Орашју - почетак Првог српског устанка којим су ударени темељи обнове српске државности, заједнички су дио традиције и историје српског народа источно и западно од Дрине и потпуно је природно да Србија и Република Српска тај датум заједно обиљежавају - рекао је Марић Срни.
Он је истакао да се на овај начин шаље још једном снажна порука о важности јединства српског народа.
Марић је указао да је та порука посебно важна сада када се у Србији "дешавају велике друштвене подјеле изазване од појединих иностраних центара моћи и дијела српске опозиције, који настоје да у Србији спроведу `обојену револуцију` и изврше насилну смјену власти избрану од народа на демократским изборима".
- Немам никакву сумњу да би у случају насилног преврата у Београду, исти сценарио био поновљен и у Бањалуци. Бојим се да би то био крај Републике Српске. И мислим да је то основни разлог велике подршке која из Сарајева стиже "пучистима" у Београду - оцијенио је Марић.
Он је навео да, у име српског јединства, сутра ујутро полази на Кајмакчалан, са циљем да на врху те свете планине у суботу, 15. фебруара, на Сретење, развије заставе Србије и Републике Српске.
- Као изасланик предсједника Србије Александра Вучића у суботу ћу положити вијенац на спомен костурницу на врху Кајмакчалана, у којој почивају посмртни остаци 860 официра, подофицира и војника јуначке војске Краљевине Србије, који су погинули у биткама на Кајмакчалану у септембру 1916. године - рекао је Марић.
Марић, који је рођен на Купресу, честитао је свим Србима у Републици Српској честитао Дан државности.
Република Српска и Србија први пут ове године заједно обиљежавају Сретење, Дан државности Републике Србије и Дан државности Републике Српске, што је један од закључака из Декларације усвојене на Свесрпском сабору.
Сретење ће бити обиљежено низом манифестација у Српској и Србији, уз међусобне посјете делегација.