Сретење 2025. топ банер
latinica  ћирилица
12/02/2025 |  16:26 ⇒ 17:40 | Аутор: РТРС

Радници ДЕПOT-a протествовали испред бањалучке Градске управе (ВИДЕО)

Радници ДЕПOT-a протествовали су данас испред бањалучке градске управе. Градоначелника позивају на одговорност и рад, а градску управу на коначно разрјешење дугогодишње агоније.
Протест радника ДЕПОТ-а - Фото: РТРС
Протест радника ДЕПОТ-аФото: РТРС

Подсјећамо, регионалној депонији у Рамићима, на којој се одлаже отпад из осам локалних заједница пријети потпуна блокада. Након изгубљеног правног спора, земљиште на поменутој локацији припало је Чистоћи, док ДЕПOT 22. фебруара мора да се исели.

Без нове локације и коначног рјешења овог проблема упозоравају да цјелокупној регији пријети еколошка катастрофа.

Епилог правне агоније између ДЕПOT-a и Чистоће могао би да резултира еколошком катастрофом, упозоравају радници регионалне депоније у Рамићима.

Пуних осам мјесеци, кажу, врата градске управе су им затворена, а њихови апели и упозорења не стижу до жељене адресе.

Рок за исељење са локације, подсјећају, све је ближи.

- Имамо два захтјева само, градоначелник да позове власника Чистоће, управу ДЕПOT-a и да он, заједно и са члановима синдиката сједне са нама и да разговарамо о рјешавању проблема. И други захтјев, да се одржи варедна скупштина - навео је Дарко Кнежевић, предсједник Синдиката предузећа ДЕПOT.

Додао је да, осим што су упитна радна мјеста, питање је и шта ће се десити граду и регији.

Радници наглашавају да акционарско друштво Чистоћа, коме је припало земљиште, не посједује неопходне еколошке дозволе, чиме би у потпуности био блокиран одвоз смећа за цјелокупну бањалучку регију.

- Ми када престанемо отпремати отпад у року од 15 дана горе ће настати пожар који се не може угасити - напоменуо је Ратко Јокић, в.д. генералног директора предузећа ДЕПОТ.

Поред пасивности, како наводе, запослени у градском предузећу ДЕПОТ градоначелнику и актуелној управи замјерају и правне пропусте.

Подсјећају да Град није поднио жалбу на одлуку Суда, којом је земљиште припало Чистоћи. Умјесто правне превенције, градска администрација се ипак окренула правним лијековима.

- Ми као Град смо припремили све правне ствари које треба да предузмемо, од ревизије и других правних ствари, морамо поново да се обратимо Врховном суду - напоменула је Мирна Савић Бањац, градски менаџер.

С друге стране, у скупштинским редовима ипак је, кажу, било слуха. Након бројних преговора, предсједник скупштине Љубо Нинковић истиче, неопходно је што прије сјести за сто.

- Предлажу два рјешења или да Град нађе замјенску парцелу како би се договорили са Чистоћом, у том смислу да извршимо замјену земљишта или да се задужимо кредитно и да исплатимо Чистоћу за то земљиште - појаснио је Љубо Нинковић, предсједник Скупштине града Бањалука.

Нинковић подсјећа да Скупштина не бјежи ни од потенцијалне ванредне сједнице чија би тачка било управо ово питање.

Запослени и управа ДЕПОТ-а јасни – ако се у догледно вријеме не пронађе трајно рјешење, ступају у генерални штрајк.