Сретење 2025. топ банер
latinica  ћирилица
12/02/2025 |  18:27 ⇒ 20:37 | Аутор: РТРС

Под слоганом "Саборност и понос": Посљедње припреме за обиљежавање Сретења - планирано низ манифестација (ВИДЕО)

У току су посљедње припреме за обиљежавање Сретења, Дана државности Републике Србије и Дана државности Републике Српске.
Сретење 2025. - Фото: РТРС
Сретење 2025.Фото: РТРС

Под слоганом "Саборност и понос", планирано је низ манифестација.

Програм, обиљежавања почиње сутра, свечаном академијом у дворани "Борик" у Бањалуци, којој ће присуствовати и предсједник Србије Александар Вучић.

Поводом обиљежавања Сретења, Палата Републике у Бањалуци ће од четвртка до суботе бити у бојама застава Српске и Србије.

Кључна порука обиљежавања – очување српског јединства.

Но, очигледно да је и овај пут то засметало политичарима из Федерације БиХ.

Република Српска и Србија годинама, заједнички обиљежавају важне датуме из српске историје. Од ове године сусрећу се и на Сретењу када, први пут, заједнички обиљежавају Дан државности. За историчаре то је корак више ка изградњи и успостављању колективне културе памћења српског народа.

- Ми морамо успоставити културу памћења и на нивоу цјелокупног српског народа, значи не парцијално и због тога је то за мене јако логичан корак који у данашње турбулентно вријеме, посебно у овим сложеним друштвеним и геополитичким процесима треба да буде израз српског јединства - рекла је Драга Мастиловић, директор Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву.

А управо важан корак ка даљем успостављању тог јединства је заједничка прослава Сретења, каже Мастиловић. Напомиње да је Сретење можда и најважнији датум у новијој историји српског народа. Тада је, подсјећа, почела српска револуција, односно ослобођење српског народа послије вишевјековног ропства под Османлијама.

- Ми знамо да су рецимо у том устанку учествовали у доброј мјери и Срби из Босне и Херцеговине, било као добровољци, било као трговци или занатлије, тај грађански сталеж који је скупљао помоћ, куповао оружје, муницију, ратни материјал и слао га Карађорђевим устаницима, што с једне стране свједочи о томе да су Срби у то вријеме на простору БиХ или западно од ријеке Дрине уопште имали јако развијену националну свијест - додаје Мастиловићева.

Историчари наводе да је почетак српске револуције, али и доношење Сретењског устава, показало вољу српског народа да створи државу.

- И доношењем Устава који је подијелио на судску, извршну, законодавну власт, који је први у Европи укинуо ропство, феудални поредак се показао да је српски народ био у стању да је српски народ био у стању да гледа унапријед, а поготово планови у српској револуцији који су се тицали и Срба са ове стране Дрине показују да је та свијест о стварању заједничке националне државе присутна ево већ више од 200 година - каже историчар Александар Костовић.

Кроз историју српски народ неријетко је био на вјетрометини гдје су се преламали интереси свјетских сила. Тако је очигледно и данас због чега је неопходно, сматрају многи, јачати везе Српске и Србије.

- Немојте да заборавимо да је Србија, односно Савезна Република Југославија тада гарант Дејтонског споразума и да постоје специјалне и паралелне везе између Републике Србије и Републике Српске које подразумијевају овакав вид активности - нагласио је политиколог Филип Матић.

Кад год српски народ покаже саборност на ногама је политичко Сарајево. За њих је то, кажу, злоупотреба споразума о специјалним везама Републике Српске и Србије.

- Сваки пројекат који на било који начин етнички окупља припаднике било ког народа из региона Западног Балкана значи мијешање у унутрашње послове других држава - рекао је Денис Звиздић, предсједавајући Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ.

И какаве сад везе има догађај од прије готово 200 година са мијешањем у унутрашња питања друге државе? Сташа Кошарац за све оне који ових дана нападају заједничко обиљежавање Сретења има поруку: Уживајте у ТВ преносу!

- Треба имати добре односе са сусједима и треба уважавати капацитете земаља у окружењу како би произвели једну регионална стабилност. Жао ми је што увијек долазе неке врсте неразумијевања из Сарајева кад је у питању управо однос Српске и Србије.. А кад бандит Курти долази, шта ћемо онда? Шта Звиздић каже тада, шта кажу други? То може, је ли? То је прихватљиво? - каже Сташа Кошарац, замјеник предсједавајуће Савјета министара БиХ.

"Саборност и понос" слоган је овогодишњег првог заједничког обиљежавања Дана државности. Програм почиње сутра, академијом у дворани "Борик" у Бањалуци, којој ће претходити дочек предсједника Србије Александра Вучића на бањалучком аеродрому. А у петак, испред Палате Републике биће уприличен свечани дочек за предсједника Србије. Све догађаје поводом Сретења, међу којима је и додјела одликовања и свечано отварање новог објекта Клинике за ортопедску хирургију у Институту "Др Мирослав Зотовић", преносиће Радио-телевизије Републике Српске.