Сретење 2025. топ банер
latinica  ћирилица
11/02/2025 |  15:52 ⇒ 17:59 | Аутор: РТРС

Колико су млади упознати са опасностима на интернету? (ВИДЕО)

Ни родитељи ни дјеца у Републици Српској нису довољно упознати о дигиталном насиљу, а друштвене мреже користе и шестогодишњаци. Упозоравају ово из МУП-а. Колико су млади упознати са опасностима небезбједног коришћења интернета, ученици основних и средњих школа показали су на такмичењу "Како бити сигуран на интернету".
Пријем - Фото: РТРС
ПријемФото: РТРС

Јана, Дејан и Владимир ученици су шестог разреда основне школе Алекса Шантић из Угљевика. Добитници су награде за основншколски узраст на такмичењу "Како бити сигуран на интернету".

- Ова награда ми значи и мислим да сви морају да знају како да препознају лажне информације на Интернету - истакао је Дејан Маринковић, ученик шестог разреда ОШ "Алекса Шантић" из Угљевика.

Ђаци Електротехничке школе Никола Тесла из Бањалуке, награђени су за најкреативнији филм.

- Данас на Интернету има доста насиља међу вршњацима и важно је да знамо како се заштити тако да смо ми кроз наш рад и филм, хтјели да покажемо и нашим вршњацима како правилно могу да кроисте медије - истакао је Стеванија Цигановић, ученик Електротехничке школе "Никола Тесла" из Бањалуке.

Од пријављеног 381 ученичког рада награђено је девет ученика у три категорије.

- Ове активности у школама на неки начин да буду повод да се разговара о томе и са другим наставницима, одјељењима, ученицима и да на тај начин ширимо знање о кориштењу интернета на сигуран начин - поручила је Жељка Стојичић, министар просвјете и културе Републике Српске.

Све млађој дјеци су доступни мобилни телефони, таблети и рачунари, а тиме и интернет и дигитални свијет који није безопасан. У МУП-у биљеже благи раст пријава дигиталног насиља.

- Осим тог инфромативног дијела, сугеришемо да се користи технички видови заштите као што је гугл фамили линк који омогућава да се уређај родитеља споји са уређајем дјетета, да родитељ има могућност надзора над тим колико дијете времена проводи, које апликације прегледа - истакао је Оливије Зимоња, начелник Јединице за високотехнолошки криминалитет МУП-а Републике Српске.

На екранима се може пронаћи много занимљивих садржаја. Најбитније је дјеци помоћи да схвате све потенцијалне ризике на интернету, као и заштити их од свих могућих посљедица.

- Вјерујем и убјеђен сам да ће овај пројекат и предавање на нашу дјецу оставити врхунске утиске и резултате и моја препорука за остале школе у Бањалуци и Републици Српској, да требају да прођу кроз овај пројекат - каже Никола Радуловић, директор ОШ "Милош Црњански" из Бањалуке.

Дигитални уређаји утичу на ментално и физичко здравље као и на друштвене навике дјеце. Прије свега битно је успостављање здравих дигиталних навика за цијелу породицу.