Ковачевић: Злочин међународне заједнице над Караџићем и Младићем
Ковачевић је у интервјуу Срни изразио жаљење што је Караџић, након свих мука које је доживио, сада изложен невиђеном злочину и малтретирању у стационару британског затвора Албани на острву Вајт, умјесто да буде упућен на болничко лијечење.
- Разним сатрапима у западноевропским земљама није било довољно што су Караџића непримјерено осудили на доживотну робију. Нису успјели да му нанесу довољно штете наметањима своје истине и своје правде, па се данас свете изнемоглом човјеку у позним годинама - рекао је Ковачевић.
Ковачевић је навео да то није ништа друго до још један злочин према човјеку који не може да се брани.
Ковачевић је позвао надлежне у Републици Српској и Србији да учине све што је у њиховој моћи и изврше притисак на међународне организације да заштите првог предсједника Републике Српске који доживљава невиђена понижења и малтретирања у изузетно нехуманим условима британског затвора.
- Нехуман третман трпи и генерал Ратко Младић у затворској болници у Холандији, иако је суочен са тешком болешћу бубрега и срчаним проблемима. Младић, баш као и Караџић, ни крив ни дужан труне у казамату НАТО пакта - сматра Ковачевић.
Ковачевић је рекао да ни не очекује да се према Младићу поступа хумано, јер га, како наводи, не би ни осудили да су поступали хумано.
КУЛТУРА СЈЕЋАЊА ПРЕСУДНА ДА СЕ САЧУВА ИСТИНА
Ковачевић сматра да у Републици Српској није учињено довољно да се јавности на најбољи начин представи све што се дешавало током драматичног периода од 1989. године, закључно са 1996. годином.
- Много је непознаница зашто и како смо доспјели у ову ситуацију - навео је Ковачевић.
Потребно је учинити још много напора, сматра Ковачевић, да се ти догађај отргну од заборава на било који начин - снимањем филмова, писањем документарних књига...
- Неопходно је да се та стварност прикаже што је могуће више у изворном смислу, поготово док још има живих актера из тог времена - истакао је Ковачевић.
ВЛАДА ЧИНИ НАПОРЕ ДА СЕ ПОМОГНЕ БОРЦИМА
Говорећи о статусу демобилисаних бораца ВРС, Ковачевић је истакао да Влада Републике Српске чини напоре да помогне борачкој популацији која је била ангажована у Одбрамбено-отаџбинском рату.
Међутим, истакако је он, увијек има простора да се то уради боље и квалитетније.
Према његовом мишљењу, превише је људи уведено у нека права, у том процесу је било злоупотреба, због чега се више пажње мора посветити овој проблематици, посебно прочишћавању борачких спискова.
- Такође, мислим да је након готово 30 година потребно израдити закон који би објединио све оно што се дешава на плану пружања помоћи борачкој популацији у Републици Српској - навео је Ковачевић.
САРАЈЕВСКА БОШЊАЧКА ПОЛИТИКА НЕ ДОНОСИ НИШТА ДОБРО
Говорећи о актуелној политичкој кризи у БиХ, Ковачевић је рекао да Републици Српској и њеним грађанима из федералног Сарајева не долази никакво добро.
- Изборна воља грађана би требало да буде свето слово за све који се баве политиком, а поготово за нас у Републици Српској. Не одобравам било какво прекомпоновање власти на овај начин, ни као грађанин ни као бирач, и не очекујем ништа добро од таквог понашања - каже Ковачевић.
Он је упозорио на опасност од евентуалног покушаја спровођења такозване обојене револуције на простору бивше Југославије.
- Наше окружење, федерално Сарајево, Загреб, Приштина, свакодневно упућују веома отровне стрелице и према Србији и према Републици Српској. У Србији је и дошло до претјеране ескалације догађаја који не воде ничему добром уколико се веома брзо не предузму неке мјере између страна које се налазе у очигледном сукобу - констатовао је Ковачевић.
Према његовим ријечима, без обзира на карактер одређеног сукоба или неслагања, рјешења треба тражити искључиво на миран и достојанствен начин, путем дијалога.