Настављена евакуација Санторинија
Власти су увеле мјере безбједности, укључујући обуставу градње, затварање школа на Санторинију и оближњим острвима Иос, Аморгос и Анафи. Мјештанима и хотелима је наложено да испразне базене.
Око 10.000 људи већ је напустило острво на трајектима и авионима посљедњих дана након што је више стотина мањих потреса регистровано у мору што је довело до подрхтавања тла, потресања објеката.
Према попису из 2021. број сталних становника Санторинија је 15.000.
Локалне власти ограничиле су приступ неким подручјима високог ризика, док су хитне службе, пловила и хеликоптер били у приправности у случају ванредне ситуације.
Владини званичници и сеизмолози који су се састали данас да процијене ситуацију указали су на висок ризик од клизишта, укључујући и у близини главне острвске луке Атиниос која опслужује око 1,5 милиона путника годишње.
Сеизмолози процјењују да би високе сеизмичке активности могле да потрају данима или седмицама прије него дође до умањивања.
- Активиран је цијели државни механизам тако да смо спремни на сваку могућност са надом да ће ствари кренути на боље и да ће се феномен смањити у смислу интензитета - рекао је данас грчки премијер Киријакос Мицотакис.
Двије трајектне линије од луке Пиреј до Санторинија и обрнуто отказане су данас због немирног мора. Такође,обустављен је донекле и ваздушни саобраћај.
Током љета популација достигне рекорд са више милиона туриста који посјећују ово острво, један од симбола Грчке.
Грчка је једна од земаља у Европи са највише земљотреса јер се налази на граници афричке и евроазијске тектонске плоче чија стална интеракција изазива честе потресе.
Санторини је добио свој садашњи облик након једне од највећих вулканских ерупција у историји, око 1600. године прије нове ере. Посљедња ерупција у овој области догодила се 1950. године.