![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
Хиљаде запослених у УСАИД-у на принудном одмору од петка
![УСАИД (Фото: архива/EPA-EFE/SHAWN THEW) УСАИД (Фото: архива/EPA-EFE/SHAWN THEW) -](../_FOTO/nwz/2727/272706.jpg)
УСАИД је саопштио да ће "директно ангажовано особље" бити на одмору од краја седмице, осим оних на "кључним функцијама, лица у оквиру кључног руководства и оних који раде на специјалним програмима".
Напомињу да ће Агенција сарађивати са Стејт департментом на организовању и плаћању повратних путовања за многобројно особље распоређено ван САД у року од мјесец дана.
Многи запослени у УСАИД-у јуче су примили мејл са обавјештењем да су послати на плаћено административно одсуство. Запосленима је речено да морају остати доступни телефонски и мејлом током радног времена, али им није дозвољено да уђу у зграде ове агенције.
Откако су се прошлог мјесеца вратили у Бијелу кућу, амерички предсједник Доналд Трамп и његови савезници дали су приоритет смањењу финансирања државног апарата. У оквиру тог потеза Трампова администрација се фокусирала на УСАИД.
Раније ове седмице, амерички државни секретар Марко Рубио постао је вршилац дужности шефа УСАИД-а, спајајући једну владину агенцију у другу, наводи Би-Би-Си.
Илон Маск, извршни директор "Тесле" који је именован да води нову агенцију за ефикасност и смањење потрошње у државном апарату /Одјељење за владину ефикасност/, рекао је да би УСАИД требало да се угаси јер је "непоправљив".
Ово је посљедњи у низу резова које је Трамп направио у програмима које финансира влада САД од повратка на функцију.
Многи тврде да би затварање УСАИД-а могло да има дубок утицај на хуманитарне програме широм свијетам међу којима је "обезбјеђивање протетских удова војницима повријеђеним у Украјини".
УСАИД, који пружа хуманитарну помоћ у више од 100 земаља, запошљава 10.000 људи широм свијета, а двије трећине њих ради у иностранству.