Трамп престаје финансирати НВО и медије; Слиједи медијска револуција у БиХ? (ВИДЕО)
Да ли би то могло да се одрази на овај сектор и код нас и у региону посебно на тзв. независне медије, које Америка, кроз разне пројекте, јавно финансира годинама. Ако финансирање буде обустављено, струка каже, слиједи медијска револуција у БиХ јер би Америка била лишена главне полуге њеног утицаја - тзв. меке моћи.
Доналд Трамп одлучио је да изврши ревизију америчког програма помоћи другим државама. Зато на 90 дана обуставља ову врсту подршке. Бар у том периоду не би требало да буде америчког финансирања невладиних организација и, како су их финансијери називали, независних медија у БиХ. А било га је годинама уназад, кроз разне пројекте.
- У хипотетичком смислу, да престане америчко финансирање у БиХ у овом тренутку, дошло би до апсолутне медијске револуције. Зато што они контролишу 90 одсто онлајн медија, а и већину традиционалних медија. И да се прекине америчко финансирање дошло би до потпуног обрта медијске ситуације унутар БиХ - навео је Данијел Симић, предсједник Удружења новинара Републике Српске.
Обрта би могло да буде и у Републици Српској и у Србији, ако буду паузирани и ревидирани важни политички пројекти који се финансирају преко невладиног сектора.
- Да ли ће се односити на пројекте који служе урушавању, подривању належности Републике Српске? Да ли ће то бити суспензија програма који служе легализацији једностраног проглашења независности Косова? Да ли ће то служити суспензији програма који промовишу НАТО у Србији и Републици Српској? Уколико то буде тако, то ће за нас имати смисла - напоменуо је Александар Митић, научни сарадник у Институту за међународну политику и привреду у Београду.
Смисао су имали и закони о страним агентима. И у Српској и у Србији. Али су се против њих побунили, опет, невладин сектор и, у америчким очима, независни медији. У Српској је из процедуре повучен закон о посебном регистру и јавности рада непрофитних организација који је предвиђао посебан надзор над невладиним организацијама које се финансирају из иностранства, а биле су дужне да се додатно региструју и да шаљу финансијске извјештаје. Штета, каже Данијел Симић.
- Зато што и државне институције одређене, а да не причамо о невладином сектору, не залажу се за оно што је интерес домаћег човјека, домаћих установа, наше привреде, наше културе, него се залажу за туђе интересе и раде по оном принципу - ко вас плаћа, тако и радите - сматра Симић.
У чијем интересу, осим америчког, ће радити Доналд Трамп?
Свако има своја очекивања. Тако и Тимоти Лес, водећи истраживач у Центру за геополитику Универзитета у Кембриџу, сматра да би, како каже, Трампова равнодушност у вези са ситуацијом у БиХ могла да створи вакуум у којем би Срби и Република Српска могли да траже већу аутономију без страха од казне из Вашингтона.