latinica  ћирилица
22/01/2025 |  15:58 | Аутор: СРНА

Првостепена пресуда Васвији Видовић 5. фебруара

У завршној ријечи пред Судом БиХ одбрана је затражила да буде ослобођена адвокат Васвија Видовић, која се терети за кривично дјело спречавање доказивања, односно скривање телефона суспендованог предсједника овог суда Ранка Дебевеца, након чега је изрицање неправоснажне пресуде заказано за 5. фебруар.
Суд и Тужилаштво БиХ - Фото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja
Суд и Тужилаштво БиХФото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

Адвокат Едина Решидовић је истакла да је једини приједлог одбране да у овом поступку Суд донесе пресуду којом Видовићеву ослобађа од оптужбе.

Она је навела да је Тужилаштво у својој завршној ријечи у више наврата изјавило шта је Видовићева требала учинити, те предложила да Тужилаштво "прије доношења било каквих тужилачких одлука консултује Кривични закон".

Решидовићева је навела како ће овај предмет остати упамћен по томе да је оптужница против Видовићеве најављена од главног тужиоца прије него што је и написана, као и да је нередигована достављена медијима, што није уобичајено.

Одбрана је навела, између осталог, да Тужилаштво није доказало наводе из оптужнице, као и да се није у завршној ријечи осврнуло на најважнији елемент кривичног дјела, преноси Бирн.

- Тужилаштво је морало доказати да су радње Васвије Видовић биле противправне и да је морала бити свјесна тих противправности - рекла је Решидовићева.

Видовићева се терети да је у згради Агенције за истраге и заштиту БиХ сакрила мобилни телефон осумњиченог и суспендованог предсједника Суда БиХ, који је био ухапшен због злоупотребе положаја.

Решидовићева је навела да Видовићева, као бранилац Дебевца, није била дужна предати мобилни телефон, чак и да је у том тренутку постојала наредба Суда за одузимање предмета.

Према њеним ријечима, Тужилаштво је било дужно имати у виду основе принципа адвокатуре.

Бранилац Сенка Ножица је рекла да оптужница не садржи назнаку да постоји судски предмет против Дебевца у којем би мобилни телефон могао служити као доказ, нагласивши да за остваривање обиљежја овог кривичног дјела јесте нужно да се ради о судском поступку.

У вези с овим Ножица се позивала и на судске праксе у региону.

- Тужилаштво је јако пожурило да оптужи Васвију Видовић, а против Ранка Дебевца ни данас није подигнута оптужница - рекла је Ножица и додала да истражне радње нису кривични поступак.

Ножица се осврнула и на мобилни телефон, појаснивши да диспозитив оптужнице не садржи назнаку да мобилни има својства да би био подобан за доказивање. Она је додала да Тужилаштво није доказало да тај мобилни телефон служи доказивању у судском поступку, па чак ни да садржи било какве релевантне информације.

Адвокат Нина Карачић Брковић је у завршној ријечи навела да је комплетан поступак обиљежен незаконитим поступањем Сипе, те Тужилаштва БиХ.

Она се осврнула на пропусте код хапшења Дебевца, уз питање откуд њему, већ лишеном слободе, мобилни, али и на незаконито испитивање Видовићеве.

Брковићева је навела да су припадници Сипе пропустили предузети низ радњи приликом хапшења Видовићеве, која у тренутку провлачења торбе с мобилним телефоном кроз скенер још није била лишена слободе.

Одбрана се осврнула и на претрес торбе оптужене, те навела како сматра да провлачење кроз скенер представља претресање. Оно је предузето, како је наведено, без судске наредбе и обавјештења надлежној адвокатској комори, као и без присуства представника адвокатске коморе.

- Јасно је да се на претрес адвокатске торбе морају примијенити одредбе за претрес адвокатске канцеларије - рекла је Брковићева.

Одбрана је предложила да се Видовићева ослободи оптужбе јер радње не представљају кривично дјело, односно да се ослободи јер Тужилаштво није доказало наводе оптужнице.

Судија Мирослав Јањић констатовао је да је суђење завршено и заказао изрицање пресуде за 5. фебруар.